Unijne pieniądze idą na Politechnikę Radomską

Projekt dotyczy powiązań kooperacyjnych między sferą badawczą a przedsiębiorstwami. Preumowę podpisali członek Zarządu Województwa Mazowieckiego Piotr Szprenadałowicz oraz rektor Politechniki Radomskiej prof. Mirosław Luft.
W ramach projektu Politechnika Radomska zostanie doposażona w odpowiednie zaplecze, co pozwoli na wykorzystanie najnowszej wiedzy w praktyce. W sąsiedztwie siedziby wydziału materiałoznaswtwa i technologii wzornictwa powstanie hala technologiczna, która wyposażona zostanie w specjalistyczną aparaturę naukowo-badawczą. Umożliwi to m.in wykorzystanie laboratoriów i aparatury badawczej do wdrożenia rozwiązań technologicznych i materiałowych, a także transfer najnowszych osiągnięć technicznych i ekonomicznych do wytwarzania, nowych innowacyjnych produktów.
- Planujemy uruchomienie nowego kierunku o specjalności kosmetologia, więc nowa hala technologiczna zapewni studentom możliwość lepszego kształcenia - podkreśla prof. Luft.
Projekt realizowany będzie w ramach czterech grup tematycznych: nowe materiały i technologie wytwarzania dla potrzeb przemysłu: kosmetycznego, produktów chemii gospodarczej i przemysłowej; nowoczesne technologie produkcji narzędzi skrawających i badania materiałowe; zastosowanie ogniw fotowoltaicznych oraz elektrowni wiatrowych małej mocy w zintegrowanych systemach zasilania pompowni wodociągowych i ściekowych; recykling odpadów przemysłu garbarskiego.
Politechnika Radomska Współpracuje już z wiodącymi firmami produkującymi kosmetyki i chemię gospodarczą (Global w Radomiu, Inco-Veritan w Górze Kalwarii) przedsiębiorstwami z branży metalowej (technologie wytwarzania elementów maszyn). Jest również autorem nowej generacji cieczy obróbkowych i hydraulicznych, które przygotowywane są do wdrożeń w przemyśle maszynowym regionu. Współpraca polega na opracowaniu nowych technologii wytwarzania konstrukcji w kompletne części – materiał, opracowaniu technologii wytwarzania warstw wierzchnich na narzędziach skrawających, tak by były one trwalsze i bardziej odporne na zużycie,
W ramach prac badawczo-rozwojowych nad zastosowaniem ogniw fotowoltaicznych opracowane zostaną dwa alternatywne systemy sterowania zestawem pompowym minimalizujące zużycie energii w trakcie pracy. Kadra uczelni zainstalowała dotychczas ponad sto pracujących zestawów pompowych wykorzystujących systemy sterowania kaskadowego, przemiennikowego oraz z tzw. płynącym przemiennikiem. wodociągowej w laboratorium napędu elektrycznego.
Uczelnia chce również zastosować odpady skórzane pochodzące ze skór garbowanych do kompozytów z lepiszczem polimerowym w celu otrzymania nowych materiałów inżynierskich.
Podpisanie właściwej umowy projektu planowane jest za kilka tygodni.
(k.woj.)