Urząd Kontroli Skarbowej do likwidacji?

Tym razem chodzi o likwidację radomskiego Wydziału Zamiejscowego Urzędu Kontroli Skarbowej w Warszawie. Pracuje w nim około 40 osób. - Dotarły do mnie informacje, że takie plany ma Ministerstwo Finansów. W uzasadnieniu do projektu ministerialnego rozporządzenia można przeczytać, że teren podlegający obecnie kompetencjom UKS w Radomiu zostanie włączony do Kielc - wyjaśnia Marzena Wróbel.
Posłanka jest bardzo zaniepokojona tymi planami. - UKS w Radomiu pracuje bardzo dobrze, ma jedne z najlepszych efektów kontroli w kraju. Tymczasem autorzy rozporządzenia argumentują, że zmiana taka pozwoli na lepsze wykorzystanie zasobów ludzkich oraz zwiększenie efektywności kontroli skarbowej. Uzasadniają również, że zmiany będą miały przełożenie na wzrost wpływów budżetowych, a jednocześnie wskazują, że na razie nie jest możliwe oszacowanie tych korzyści. To przecież sprzeczność, zupełnie dla mnie niezrozumiała - podkreśla Wróbel.
posłanka interweniuje w tej sprawie u premiera. - W liście do Donalda Tuska pytam o jego intencje. Podkreślam, że likwiduje się miejsca pracy dla osób z wysokimi kwalifikacjami. przypominam, że kiedy likwidowano województwo radomskie zapewniano nas, że Radom utrzyma status stolicy subregionu i że miały tu działać instytucje o charakterze wojewódzkim. Umowa społeczna zakłada jej ciągłość, a kolejna administracja zapomina o zobowiązaniach wobec miasta - relacjonuje posłanka. Jak mówi - wiąże te działania ze źle przygotowanym budżetem państwa. - Teraz szuka się oszczędności i odbija się to najsłabszych regionach. Administracja rządowa bardzo niechętnie oszczędza w Warszawie - komentuje Wróbel.
To już druga w tym tygodniu interwencja posłanki dotycząca likwidacji miejsc pracy w jednostkach administracji rządowej w Radomiu. Marzena Wróbel uważa, że błędem jest także zakmięcie przez wojewodę mazowieckiego wydziału bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego w radomskiej delegaturze UW. Tutaj zatrudnione są 4 osoby, zaproponowano im pracę w Warszawie. Marzena Wróbel obawia się, że to pierwszy krok do zamknięcia delegatur w ogóle.
Tymczasem - jak informuje rzeczniczka wojewody mazowieckiego Ivetta Biały - wydziały bezpieczeństwa i zarządzania kryzysowego likwidowane są we wszystkich delegaturach Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. - Przy ul. Granicznej, gdzie mieścił się wydział i magazyn obrony cywilnej zostanie utworzone centralne archiwum urzędu wojewódzkiego - wyjaśnia rzeczniczka. Jak dodaje, uruchomienie jednostki zależy wprawdzie od tego, czy znajdą się na ten cel pieniądze, ale już teraz działa tam tzw. rotacyjne archiwum, gdzie pracuje siedem osób.
(bdb)