Reklama

W parku Muzeum Witolda Gombrowicza powstaną dwa nowe obiekty. Mają przypominać budynki folwarczne

21 grudnia 2023

Ta budowa była zapowiadana od dawna, ale różne przyczyny spowodowały, że ostateczną decyzję podjęto dopiero teraz. Dwa nowe obiekty administracyjno-muzealne powstaną na terenie parku w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. Inwestycję sfinansuje samorząd województwa mazowieckiego. Koszt to 12,5 mln zł.

 

Wizualizacje: MWG Wsola

 

Dzisiaj we wsolskim muzeum w obecności wicemarszałka Rafała Rajkowskiego została podpisana umowa z wykonawcą. Zamyka ona wieloletni okres przygotowań do rozbudowy placówki, która jest oddziałem Muzeum Literatury w Warszawie. Pierwsze plany powstały jeszcze w 2011 r. Zaktualizowano je w 2020 r., wówczas jednak dodatkowe zmiany nakazał konserwator zabytków. W tej sytuacji w 2022 r. powstał nowy projekt, a w marcu 2023 r. Muzeum Literatury uzyskało prawomocne pozwolenie na budowę. Po przygotowaniu niezbędnych materiałów ogłoszony został przetarg i wybrany wykonawca.

– Rozbudowa Muzeum Witolda Gombrowicza rozpocznie się w przyszłym roku. W ramach inwestycji powstaną dwa nowe budynki administracyjno-muzealne wraz ze stanowiskami postojowymi i infrastrukturą techniczną - poinformował wicemarszałek Rafał Rajkowski.

Takie jak zabudowa folwarczna

Obiekty usytuowane zostaną w pobliżu bramy wjazdowej, w miejscu po rozebranych po 2000 r. zabudowaniach gospodarczych. Mają nawiązywać do dawnej zabudowy folwarcznej. Bliżej bramy usytuowany zostanie mniejszy budynek (o powierzchni użytkowej 210 m.kw.), w którym znajdzie się portiernia z centrum monitoringu oraz magazyn gospodarczy. Poddasze będzie pełniło funkcję magazynową.

Drugi, większy budynek stanie prostopadle do pierwszego. Również będzie to obiekt parterowy
z poddaszem użytkowym, ale o znacznie większej powierzchni – ponad 620 m.kw. Obiekt będzie w pełni dostępny dla osób niepełnosprawnych. Na parterze znajdą się m.in. wielofunkcyjna sala widowiskowa z niezbędnym zapleczem (magazyn, garderoba), szatnie, recepcja, kawiarnia, toalety oraz pomieszczenia gospodarcze (garaż, warsztat i kotłownia). Na poddaszu zaplanowano przestrzeń ekspozycyjno-wystawienniczą, a także salę konferencyjną, skomputeryzowaną czytelnię i bibliotekę. Znajdą się tutaj pokoje do pracy oraz pomieszczenia socjalne. Projekt przewiduje również wydzielenie
dwóch pokoi gościnnych z aneksem kuchennym. 

Właściwe prace budowlane rozpoczną się w 2024 r. Zakończenie robót planowane jest na maj 2025 r.

Marzenie o samodzielności

Dzięki rozbudowie muzeum zwiększy powierzchnię użytkową o blisko 850 m. Placówka zyska nowoczesną przestrzeń na organizację wystaw czasowych. Sala wielofunkcyjna pozwali poszerzyć ofertę edukacyjną i kulturalną. Pojawi się też możliwość organizowania konferencji naukowych. Znacznie zwiększy się także powierzchnia magazynowa.

– Niestety covid nie pozwala mi być we Wsoli w chwili, o której marzyłem od lat. Ta inwestycja to fragment realizacji jeszcze większego marzenia – o Muzeum Witolda Gombrowicza jako samodzielnej instytucji. Mam nadzieję, że teraz i ten projekt uda się urzeczywistnić. A wtedy nawet covid nie zatrzyma mnie w domu. Panom marszałkom dziękuję za już i proszę o resztę – mówi Tomasz Tyczyński, kurator Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli.

Rewitalizacja parku i łąki kwietne

W trosce o ochronę środowiska oraz w celu zmniejszenia kosztów utrzymania, muzeum planuje w przyszłości wykorzystywać odnawialne źródła energii (panele fotowoltaiczne i pompy ciepła). W dalszych planach jest także rewitalizacja parku, w tym urządzenie trawników i łąk kwietnych, posadzenie około 200 drzew, przebudowa alei głównej, budowa nowych alejek z oświetleniem i ustawienie altan. Przebudowany zostanie także most na Strudze Wsolskiej.

Muzeum Witolda Gombrowicza zostało otwarte w październiku 2009 r. Działa w zabytkowym pałacu o powierzchni 573 m kw., w którym prezentuje stałą ekspozycję. Organizowane bardzo dobrze znane nie tylko radomianom, cieszące się ogromną popularnością cyklicznie wydarzenia kulturalne (spotkania literackie, dyskusje, panele, koncerty) odbywają się w jednej z sal wystawienniczych.

kat, bdb

 

Tags