W północnej części Radomia inwestor wybuduje gigantyczny terminal logistyczny. Bedzie tam 800 miejsc pracy

21 marca 2024

Nowa strefa gospodarcza powstanie w Radomiu. Zlokalizowano ją w północnej części miasta przy ul. Energetyków. – Mamy inwestora, który chce zrealizować potężną inwestycję. Powstanie tam około 800 miejsc pracy – zapowiada prezydent Radosław Witkowski. Gmina zobowiązała się zbudować niezbędną infrastrukturę drogową.

 

Wizualizacja: Materiały prasowe/ Property News

 

Co powstanie przy ul. Energetyków? - Budowa nowoczesnego terminala przeładunkowego jest zaplanowana na 45 ha należących do spółki TG Park Północ. Inwestycja będzie obejmować użytkowanie znajdującej się na tym terenie bocznicy kolejowej, która posiada świadectwo bezpieczeństwa. Planujemy budowę pięciu torów o łącznej długości 3 tys. 800 m, plac przeładunkowy, budynki biurowe, a także halę przeładunkową, budynek naprawy tabory kolejowego oraz myjnię kontenerów wraz z warsztatem - wymienia Agnieszka Pastuszka, pełnomocniczka inwestora, TG Park Północ.

Węzeł logistyczny na mapach światowych

 - Zaplanowaliśmy także doki załadunkowe, bramy zerowe oraz parkingi i place manewrowe. Wszystko obsługiwać będą ciężarówki elektryczne - dodaje Agnieszka Pastuszka. Zaznacza, że planowany terminal znajduje się w strategicznym punkcie na mapach europejskich korytarzy transportowych. - Jest to bardzo dobra wiadomość dla Radomia, bo stanie się bardzo ważnym węzłem logistycznym na mapach światowych - zapewnia pełnomocniczka inwestora. Spółka ma zamiar zatrudnić około 800 osób: specjalistów z branży logistyki, transportu, obsługę administracyjną, a także obsługę klientów.

Pierwsza faza budowy zaplanowana jest na III, IV kwartał tego roku, a pierwsi najemcy spodziewani są w 2025 r.

Na razie TG Park Północ nie ujawnia, ile zainwestuje w przedsięwzięcie.

Nowy układ drogowy

Na terenie strefy miasto planuje zbudować układ drogowy, który połączy ją z ul. Żółkiewskiego, następnie węzeł zostanie poprowadzony ul. Holszańskiej i wybudowany nowy odcinek ul. Rodziny Ziętalów do ul. Północnej, a ta będzie poprowadzona nowym śladem do ul. Energetyków po wschodniej części linii kolejowej nr 8. - To będzie pierwszy etap - wyjaśnia prezydent Witkowski. Uważa, że w dalszej kolejności potrzebne jest "przebicie" od ul. Energetyków w kierunku zachodnim do ul. Warszawskiej.

Radom bez bezrobocia?

- Ta strefa przemysłowa wykorzystuje w pełni potencjał naszego lotniska na Sadkowie oraz idealnie wpisuje się i wykorzystuje to wszystko, co robimy w ramach kształcenia dualnego, a firma TG Park Północ w kształcenie dualne jest zaangażowana - mówi wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska. Podkreśla, ze kiedy strefa zacznie działać, prawdopodobnie o bezrobociu w Radomiu przestaniemy mówić, a trend, gdy pracodawca będzie poszukiwał wykwalifikowanego pracownika nasili się.

Bożena Dobrzyńska

Tags