• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

W Radomiu będą kształcić pilotów dla lotnictwa cywilnego. List intencyjny podpisany

2 sierpnia 2021

Jest szansa, że w Radomiu będą szkoleni piloci dla lotnictwa cywilnego. Przedsiębiorstwo Państwowe „Porty Lotnicze” podpisały w tej sprawie list intencyjny z LOT Crew. Powstanie takiej bazy pozwoli wykorzystać potencjał inwestycyjny Radomia w zakresie rozwoju sektora lotniczego.

 

Budowa lotniska jest mocno zaawansowana(fot. PPL)

 

Dokument wyraża wolę obu stron, aby w Radomiu powstał ośrodek LOT Flight Academy (LFA) prowadzący działalność szkoleniową. LOT Crew jest spółką zależną od PLL LOT zarządzającą szkołą lotniczą LFA, która od lat zajmuje się szkoleniem pilotów cywilnych na różnych statkach powietrznych. PPL zapewni natomiast niezbędną infrastrukturę lotniskową umożliwiającą wykonywanie lotów szkoleniowych.

– Współpraca przyniesie korzyści obu stronom. My zapewnimy naszym kolegom z LOT-u profesjonalne warunki prowadzenia działalności szkoleniowej, a LOT Crew profesjonalną kadrę doświadczonych pilotów instruktorów. To wszystko sprawi, że lotnisko w Radomiu zyska na atrakcyjności oraz będzie bardziej rozpoznawalne wśród pasażerów i linii lotniczych – podkreśla Andrzej Klewiado, rzecznik prasowy PPL.

– Baza szkoleniowa LFA na lotnisku w Radomiu pozwoli akademii jeszcze bardziej rozwinąć skrzydła. Lokalizacja i dostęp do infrastruktury lotniskowej zwiększą efektywność i atrakcyjność szkolenia w naszej akademii – zapewnia Dorota Dmuchowska, członek zarządu LOT Crew.

Podpisany w Radomiu list intencyjny jest także kolejnym przykładem wielopłaszczyznowej współpracy „Portów Lotniczych” z narodowym przewoźnikiem. Działalność szkoleniowa w Radomiu będzie stopniowo rozszerzana do poziomu 8 tys. szkoleniowych operacji lotniczych rocznie. Jest to ważnym krokiem w stronę rozwoju sektora komunikacji powietrznej, który wychodzi z kryzysu spowodowanego przez pandemię COVID-19.

Dotychczas na terenie Polski funkcjonowały dwa tego typu ośrodki: w Piotrkowie Trybunalskim i w Toruniu.

Przypomnijmy, że PPL współużytkuje lotnisko w Radomiu wraz z 42. Bazą Lotnictwa Szkolnego, w której doskonalą swoje umiejętności piloci wojskowi. Będzie więc jednym z nielicznych lotnisk w Europie, które kształcić będzie zarówno pilotów cywilnych, jak i wojskowych.

Jak już wielokrotnie pisaliśmy, budowa lotniska na Sadkowie jest mocno zaawansowana. Cała infrastruktura ma być gotowa jesienią 2022 roku, a pierwsze loty zaplanowano na wiosnę 2023 r.

kat, bdb

 

Tags