Reklama

W Radomiu powstają dwa branżowe centra umiejętności. Pierwsze zajęcia planowane są na początku przyszłego roku

30 listopada 2023

Dwa branżowe centra umiejętności powstają Radomiu. Będą to ośrodki kształcenia kadr dla nowoczesnej gospodarki. Rada Miejska przyjęła uchwały w sprawie utworzenia obu i włączenia ich w struktury macierzystych placówek oświatowych. Pierwsze zajęcia planowane są już na początku przyszłego roku.

 

fot. Łukasz Wójcik/UM Radom

 

Jedno z centrów będzie się specjalizowało w dziedzinie automatyki przemysłowej i będzie funkcjonowało w siedzibie Centrum Kształcenia Zawodowego i Ustawicznego przy ul. Kościuszki. Drugie, powstające w Zespole Szkół Budowlanych, będzie szkoliło specjalistów z zakresu prac wykończeniowych. W obu miejscach trwają prace związane z przygotowaniem pomieszczeń.

– To nasz kolejny krok jeśli chodzi o rozwój kształcenia zawodowego w mieście. Już kilka lat temu wdrożyliśmy system kształcenia dualnego dający uczniom możliwość łączenia nauki w szkole ze zdobywaniem praktycznych umiejętności u pracodawców. Teraz tworzymy dwa branżowe centra umiejętności, z których oferty będą mogli korzystać uczniowie, studenci, a także nauczyciele, wykładowcy i pracownicy branż – mówi prezydent Radosław Witkowski.

Branżowe centra umiejętności będą prowadzić szkolenia zawodowe, które mają uzupełnić dotychczasowe formy pozaszkolnego kształcenia ustawicznego. Będą przygotowywały kadry oraz dopasowywały umiejętności i kwalifikacje przyszłych pracowników do wymogów rynku.

W całym kraju ma powstać ponad 120 branżowych centrów umiejętności. Każde z nich będzie się specjalizowało w innej dziedzinie. Dwa radomskie projekty w konkursie ogłoszonym przez Fundację Rozwoju Systemu Edukacji uzyskały dofinansowania w łącznej kwocie ponad 26 mln zł. Pieniądze są przeznaczone na adaptację pomieszczeń oraz zakup niezbędnego wyposażenia.

– Oba nasze projekty zostały bardzo wysoko ocenione. Jestem przekonana, że ich realizacja zakończy się sukcesem, zwłaszcza, że w obu zawodach poszukiwani są specjaliści. Jestem przekonana, że Radom zaistnieje na ogólnopolskiej mapie oświatowej jako miejsce, w którym kształcenie zawodowe odbywa się na najlepszym sprzęcie i w oparciu o najlepsze rozwiązania organizacyjne – uważa wiceprezydent Radomia Katarzyna Kalinowska.

Źródło: UM Radom

 

Tags
Reklama