• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

W radomskim teatrze będą czytać Gombrowicza. Pierwsze spotkanie w poniedziałek

4 czerwca 2021

W oczekiwaniu na XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski  Teatr Powszechny zaprasza na pierwsze spotkanie z cyklu „Czytamy Gombrowicza”. W najbliższy poniedziałek, 7 czerwca na scenie Kotłownia odbędzie się czytanie opowiadania „Zbrodnia z premedytacją” w reżyserii Jose Iglesiasa.

 

Na czytanie Gombrowicza zaprasza "Powszechny"

 

Podczas czerwcowego cyklu „Czytamy Gombrowicza zostaną zaprezentowane mniej popularne utwory pisarza. Czytania wyreżyserują znani twórcy teatralni i filmowi, a wezmą w nich udział aktorzy radomskiego teatru oraz młodzież szkół średnich.

Jako pierwsze czytane będzie opowiadanie „Zbrodnia z premedytacją” opublikowane po raz pierwszy w 1933 roku w zbiorze „Pamiętnik z okresu dojrzewania". To pełna absurdu parodia kryminału będąca relacją ze śledztwa w sprawie zbrodni, do której nie doszło.

Do wiejskiej posiadłości K. w celu uregulowania spraw urzędowych przybywa sędzia śledczy. Mimo że wizyta jest zapowiedziana, nikt nie oczekuje go na stacji. Kiedy dociera do celu, zostaje przyjęty przez domowników niczym niespodziewany gość. Wreszcie podczas obiadu w sztywnej, pełnej napięcia atmosferze, domownicy wyznają śledczemu, że pan domu zmarł w nocy...

Z tekstem Gombrowicza zmierzą się: Danuta Dolecka, Agnieszka Grębosz, Alan Bochnak, Adam Majewski, Mateusz Paluch.

Opiekę artystyczną obejmie Jose Iglesias Vigil. Twórca jest absolwentem łódzkiej Szkoły Filmowej. Ukończył również kurs fabularny w Szkole Wajdy w Warszawie.  Reżyserował popularne seriale telewizyjne takie jak „M jak miłość”, „Barwy szczęścia” czy "Plebania”. Jako aktora można go podziwiać w filmie Piotra Wereśniaka „Wkręceni”.

Tags