W rocznicę śmierci ks. Sedlaka

Z tej okazji Miejska Biblioteka Publiczna w Radomiu postanowiła uczcić pamięć księdza okolicznościową, niewielką wystawą. - W korytarzu na parterze oglądać można wiele publikacji uczonego, w tym jego słynne pamiętniki, a także inne wydawnictwa jemu poświęcone. Wszystkie pochodzą z naszych zbiorów, ponieważ od lat staramy się gromadzić dorobek ks. Sedlaka – informuje Ilona Michalska z biblioteki.
Włodzimierz Sedlak urodził się 31 października 1911 r. w Sosnowcu, ale w poszukiwaniu pracy jego rodzina przeniosła się w 1919 r. do Suchedniowa, a w 1920 r. do Skarżyska-Kamiennej. Po uzyskaniu matury w 1930 r. w gimnazjum matematyczno – przyrodniczym wstąpił do Seminarium Duchownego w Sandomierzu, gdzie w 1935 r. otrzymał święcenia kapłańskie. Jako ksiądz podjął pracę prefekta w Ćmielowie i Siennie, gdzie podczas wojny prowadził tajne nauczanie. Studiował na wydziale matematyczno-przyrodniczym Uniwersytetu im. Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie, gdzie uzyskał dyplom magistra z antropologii i pedagogiki. W 1951r. otrzymał na UMCS stopień doktora za rozprawę "Zmienność organizmu jako podstawa biologiczna wychowania".
Do Radomia przeniósł się w 1952 r., a osiem lat później rozpoczął pracę na Wydziale Filozofii Chrześcijańskiej Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego, na którym uzyskał tytuł doktora habilitowanego a potem objął kierownictwo utworzonej Katedry Biologii Teoretycznej. W roku 1947 został profesorem nadzwyczajnym, a w 1980 profesorem zwyczajnym. Zmarł w Radomiu 17 lutego 1993 r.
Ks. Sedlak był naukowcem, którego działalność obejmowała wiele różnych dyscyplin: bioelektronię, której jest jednym z twórców, archeologię, geologię, paleontologię, paleobiochemię, paleobiofizykę i inne.
Do najważniejszych sformułowanych przez niego teorii należą: koncepcje powstania życia przy istotnym udziale związków krzemu, koncepcja bioplazmy oraz koncepcja elektromagnetycznej natury życia. Był autorem książek oraz ponad 250 rozpraw i artykułów oraz scenariusza do filmu pod tytułem "Krzem - pierwiastek młodości".