• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

W tym roku Festiwal Gombrowiczowski ze wsparciem ministerstwa kultury. Teatr Powszechny dostanie 135 tys. zł

4 maja 2021

To bardzo dobra wiadomość dla miłośników Melpomeny i Teatru Powszechnego w Radomiu. Scena znalazła się w gronie beneficjentów ministerialnego programu „Teatr 2021” i otrzymał dofinansowanie na XV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski.  To 135 tys. ł przeznaczone na „działania okołofestiwalowe”.

Dwa lata temu Teatr Powszechny zaprezentował na festiwalu "Pornografię"

 

Jak informuje "Powszechny" na swojej stronie internetowej, w ramach projektu zamierza rozesłać do polskich teatrów zaproszenie do realizacji przedstawień Gombrowiczowskich i ich zgłaszania do udziału w tegorocznym festiwalu. Podobne zaproszenie wraz z informacją o tym kulturalnym wydarzeniu wystosowane zostanie do wszystkich instytutów polskich za granicą.

W planach jest także zorganizowanie panelu dyskusyjnego z udziałem polskich i zagranicznych literaturoznawców, kulturoznawców, badaczy twórczości Gombrowicza - spotkanie będzie streamingowane w sieci oraz tłumaczone na polski język migowy. Ogłoszony zostanie też wśród grafików międzynarodowy konkurs na najciekawszy plakat Gombrowiczowski, zorganizowany zostanie otwarty cykl czytań, poświęconych mniej znanym utworom Witolda Gombrowicza. Kolejnym ciekawa propozycją będzie zorganizowanie pokazów spektakli według tekstów pisarza wyprodukowane przez Teatr Telewizji, połączone ze spotkaniem z artystami występującymi w przedstawieniu.

kat, bdb

Tags