Walczą z chrabąszczem majowym

13 maja 2011
- Pędraki chrabąszcza majowego stanowią obecnie jedno z najpoważniejszych zagrożeń dla naszych lasów - mówią leśnicy. W bieżącym roku przypada tzw. rójka tych owadów. Leśnicy rozpoczęli akcję mającą na celu ograniczenie liczebności szkodników. Będą opryski i będzie zbieranie mechaniczne chrabąszcza.


Do walki wylecą helikoptery i samoloty...
Rójki chrabąszcza majowego, to masowe loty godowe owadów. Występują w cyklach czteroletnich. - Z obserwacji leśników wynika, że każda następna wiąże się z ekspansją owada na nowe terytoria. Dlatego na rok 2011 przygotowano siły i środki zmierzające do ograniczenia populacji tych niebezpiecznych dla lasów szkodników - mówi Mariusz Turczyk rzecznik prasowy RDLP w Radomiu.

...a oto wróg: wcina liście! 

Chrabąszcze majowe pojawiające się późną wiosną (najczęściej wieczorami) w lasach, parkach i przydomowych ogrodach. Żerują na liściach drzew. Szczególnie upodobały sobie dęby. - W tej postaci nie są szczególnie groźne, osłabiają drzewa, otwierając drogę innym szkodnikom i patogenom do ataku, uszkodzenia lub uśmiercenia rośliny - wyjaśnia Turczyk. Twierdzi, że najgroźniejsze dla upraw leśnych, rolnych i sadowniczych są larwy chrabąszczy majowych, czyli pędraki. - Uszkadzają system korzeniowy młodych roślin doprowadzając do ich obumarcia. Niszczą całe połacie zieleni bez względu czy jest to uprawa na szkółce leśnej, plantacja truskawek, czy wypielęgnowany przydomowy trawnik. W burakach i bulwach ziemniaka wygryzają dziury. Zwalczanie owadów w tej postaci jest niezwykle trudne i kosztowne - mówi rzecznik i dodaje, że najskuteczniejszą formą walki z nimi jest zwalczanie chrabąszczy w ostatniej fazie cyklu rozwojowego specjalnym preparatem. - Opryski lotnicze będą prowadzone na terenie nadleśnictw. Będziemy też mechanicznie zbiać chrabąszcze - technologię tłumaczy Mariusz Turczyk.

Przyczyn plagi chrabąszcza majowego upatruje się w pojawieniu się dużej ilości nieużytków rolnych, gdzie owady te mają idealne warunki do bytowania i rozmnażania. Szukając nowych terenów do życia przenoszą się na uprawy leśne i rolne powodując wielkie szkody. Nie bez znaczenia dla populacji chrabąszczy są także zmiany klimatyczne. Po wstąpieniu naszego kraju do Unii Europejskiej znacznie ograniczyła się również gama środków możliwych do stosowania przy zwalczaniu szkodnika, co również przyczyniło się do wzrostu jego populacji. W Radomiu planuje się wykonywanie zabiegów agrolotniczych preparatem Mospilan 20 SP, dopuszczonym do stosowania przepisami Unii Europejskiej.

(raa)

Fot.: Regionalna Dyrekcja Lasów Państwowych w Radomiu.