„Walczcie z wirusem, nie z kobietami”. Radomianki i radomianie protestują

25 października 2020

„Wara od mojego ciała”, „nie macie sumienia zmuszając nas do rodzenia”, „Martwa dziecka nie urodzę”, „Walczcie z wirusem, nie z kobietami”, „Strach się j…ć”  – m.in. takie hasła towarzyszyły protestującym radomiankom i radomianom, którzy kolejny dzień z rzędu wyszli na ulice. Sprzeciwiają się faktycznemu zaostrzeniu ustawy antyaborcyjnej.

   

Przypomnijmy: w miniony czwartek nieuznawany przez część prawników i społeczeństwa Trybunał Konstytucyjny orzekł, że zapis ustawy o dopuszczalności przerywania ciąży ze względu na trwałe i nieuleczalne wady płodu jest niezgodny z konstytucją. Decyzja ta spowodowała ogromny sprzeciw nie tylko kobiet, które protestują w całej Polsce mimo pandemii.

Dzisiaj wieczorem w Radomiu uczestnicy manifestacji spotkali się ponownie pod siedzibą PiS przy ul. Grzecznarowskiego, gdzie zapalili znicze, które stały się symbolem walki o prawa kobiet. Potem setki ludzi przeszły do centrum miasta, zatrzymując się po drodze pod katedrą. Tu protestujący skandowali hasła i wznosili okrzyki.

Marsz zakończył się pod pomnikiem Marii i Lecha Kaczyńskich, gdzie manifestanci złożyli kwiaty. Tym samym przypomnieli, że zarówno prezydent Kaczyński, jak i jego żona byli za utrzymaniem tzw. kompromisu aborcyjnego dopuszczającego przerywanie ciąży z powodów, które teraz zakwestionował TK.

bdb, k.woj.

   
Tags