
Wystawa powstała w ramach programów „Europeas for Peace/Europejczycy dla pokoju" oraz „Diskriminierung: Augen auf!/Dyskryminacja: Otwórzcie oczy!” Fundacji „Erinnerung, Verantwortung und Zukunft (EVZ)/Pamięć, odpowiedzialność i przyszłość”. W czerwcu i lipcu tego roku została przedstawiona w Niemczech w Muzeum Historycznym Zamku Wewelsburg (w latach 1933-1945 SS organizowało centrum kultu i religii germańskich) i Forum Pedagogicznym Ludwig-Erhard- Berufskolleg Paderborn.
- Na planszach w językach polskim i niemieckim przedstawiliśmy temat zagłady Żydów, Armii Krajowej, Żegoty, rodziny Ulmów, Jana Karskiego, Antona Schmidaa, mjr. Henryka Dobrzańskiego „Hubala”. A także bohaterów z Radomia - Kazimierza Błażewicza aresztowanego za działalność w wywiadzie polskim dalekiego zasięgu AK na Łotwie, byłego więźnia obozu koncentracyjnego Stutthof, który przeżył dzięki brawurowej ucieczce z obozu podczas marszu śmierci i poświęceniu cywilnej ludności, zmarłego w ubiegłym roku Andrzeja Szpotańskiego, byłego więźnia obozów koncentracyjnych Auschwitz i Mauthausen Gusen, żołnierza AK, aresztowanego za pomoc ludności żydowskiej w Getcie Warszawskim, zasłużonego lekarza radomskiego dr. Adolfa Tochtermana, dr. Wilhelma Lonsdorfa, niemieckiego lekarza, podczas okupacji dyrektora szpitala w Radomiu, aresztowanego i wysłanego do obozu koncentracyjnego za pomoc miejscowej ludności, losów powieszonych w październiku 1942 r. w egzekucjach w Radomiu i okolicach Haliny Bretsznajder i rodziny Winczewskich, błogosławionych księży męczenników radomskich- wymienia Bożena Błaszczyk-Ziętek, nauczycielka niemieckiego w ZSE i opiekunka szkolnego Klubu Europejskiego. Także 15-letni dorobek tego koła został zaprezentowany na wystawie.
W uroczystym otwarciu wystawy wzięli udział m.in. świadkowie historii, byli więźniowie niemieckich obozów koncentracyjnych, przedstawiciele rodzin bohaterów oraz delegacja niemieckiej szkoły z Paderborn.
Wystawę wykonali uczniowie Zespołu Szkół Ekonomicznych i Ludwig-Erhard-Berufskolleg Paderborn podczas dwóch tygodniowych spotkań w kwietniu i czerwcu tego roku.
Wystawę można oglądać w budynku szkoły przy ul. Wernera 22 po zgłoszeniu, tel. 48 3699326.
kat
Fot. ZSE Radom