• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Weekend z Gombrowiczem i… Voo Voo. Na „Opętanych literaturą” zaprasza muzeum we Wsoli

24 czerwca 2021

Muzeum Witolda Gombrowicza zaprasza w weekend (26 – 27 czerwca) na finał V edycji Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza. Będzie okazja do spotkania pisarek nominowanych do nagrody w ubiegłym roku, obejrzenia plenerowego spektaklu, udziału w koncercie znakomitego zespołu.

 

fot. Materiały prasowe/MWG Wsola

 

Ubiegłoroczna edycja Festiwalu „Opętani Literaturą” z przyczyn epidemiologicznych została mocno ograniczona i podzielona na dwie części. Jesienią odbył się prolog festiwalu – laureatce Nagrody Gombrowicza (V edycja) wręczony został czek na 40 tys. zł. Teraz Barbara Sadurska, autorka wydanej przez Niszę „Mapy” otrzyma drugą część nagrody, czyli lornetkę, oraz wysłucha laudacji.

Nagrody pieniężne otrzymały również pozostałe autorki nominowane do ubiegłorocznej Nagrody Gombrowicza. Teraz otrzymają statuetki, ale przede wszystkim będą mogły porozmawiać ze sobą i z radomską publicznością. Spotkanie z nimi odbędzie się w sobotę (26 czerwca) o godzinie 18 w Miejskiej Bibliotece Publicznej w Radomiu, poprowadzi je Justyna Sobolewska, krytyczka literacka, dziennikarka i publicystka związana m.in. z tygodnikiem „Polityka”, jurorka Nagrody Gombrowicza.

Wystawa i "Plan lekcji"

Wydarzania zaplanowane na niedzielę odbędą się w Muzeum Witolda Gombrowicza we Wsoli. O godzinie 16 otwarta zostanie wystawa prac Grzegorza M. Kozery "Dwie półkule".

Grzegorz Kozera (ur. 1983) jest malarzem, twórcą kolaży i historykiem sztuki. W 2019 roku jako stypendysta Narodowego Centrum Kultury Młoda Polska odbył podróż do Ameryki Południowej śladami Józefa Czapskiego, który w latach pięćdziesiątych zbierał tam datki na działalność paryskiej „Kultury”. Tym samym trafił też na Gombrowicza, z którym Czapski spotkał się w Argentynie w 1955 roku.

Efektem tej podróży jest cykl obrazów i kolaży. Kozera zestawia ze sobą różne plany, zdjęcia, pocztówki, fragmenty znalezionych podczas podróży przedmiotów, biletów, zaproszeń czy reklam tworząc z jednej strony barwną opowieść o swojej podróży śladami Czapskiego i Gombrowicza, z drugiej dając osobisty komentarz do życia i twórczości artystów. W Muzeum Witolda Gombrowicza pokazane zostaną wybrane prace artysty. Wystawa będzie czynna do września.

O godz. 17 w plenerze (park przy pałacu Gombrowiczów) wystawiony zostanie spektakl „Plan lekcji” Teatru A3. To szalona lekcja grana bez słów, jakby trwała poza czasem i uwięziła uczniów. Aktorzy pozostają oddzieleni od siebie w kantorowskich ławkach-pułapkach – obszarach zwykłych czynności i sztubackich żartów. Pochłonięci własnymi wspomnieniami znanych wszystkim lekcji – biologii czy gimnastyki – tylko na chwilę przebiegają wąskimi pomostami do sąsiedniej ławki, by celebrując gest i sytuację, wywoływać coraz to nowsze historie. Łobuzują, rozśmieszają, przeżywają rozterki i porażki, pierwsze miłości, szaleństwa, okrucieństwa i traumy. Kantorowska szkolna klasa ożywa śmiechem wariata i mnogością kolejnych obrazów. To jednocześnie śmieszna, nostalgiczna i smutna wycieczka w przeszłość. Reżyserem spektaklu jest Dariusz Skibiński i A3Teatr.

O godz. 18 na scenie w parku odbędzie się nieco inna niż tradycyjnie Gala Nagrody Gombrowicza.  - Laureatka V edycji Barbara Sadurska odbierze drugą część Nagrody - lornetkę, wysłuchamy laudacji poświęconej zwycięskiej książce, ale jednocześnie przejdziemy płynnie do VI edycji nagrody, bowiem kapituła ogłosi nazwiska nominowanych. W tej edycji nadesłano dokładnie 100 zgłoszeń - zapowiada Robert Utkowski z muzeum.

Voo Voo na 35-lecie

Na koniec nagradzani i nagradzający ustąpią miejsca na scenie zespołowi Voo Voo. To wydarzenie muzyczne zatytułowane zostało „Nabroiło się 1986 – 2021”, koncert przygotowany został bowiem z okazji 35-lecia grupy.

Na wszystkie wydarzenia w ramach festiwalu „Opętani Literaturą” wstęp wolny. W niedzielę, 27 czerwca, muzeum zapewnia bezpłatny dojazd z Radomia do Wsoli. Autokar odjedzie z przystanku przy ul. Chrobrego/Czysta (kierunek osiedle Michałów): kurs I – odjazd o godz. 15.30, kurs II – odjazd o godz. 17.15.  Po wydarzeniach powrót tym samym autokarem.

Tags