• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wieczór z gwiazdą. W roli głównej Marta Lipińska

31 marca 2021

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza 3 kwietnia o godz.18 na kolejne spotkanie – teraz tylko online – z cyklu Wieczór z gwiazdą. Tym razem gościem będzie Marta Lipińska, polska aktorka teatralna, radiowa, filmowa i telewizyjna.

 

Marta Lipińska (fot. Marcin Kucewicz/Elektrownia)

 

Rozmowę z gwiazdą poprowadzi Włodzimierz Izban, założyciel i pierwszy dyrektor Mazowieckiego Teatru Muzycznego w Warszawie. Spotkanie dostępne wyłącznie online na kanale You Tube: oraz profilu FB.

Marta Lipińska urodziła się 14 maja 1940 roku w Borysławiu koło Lwowa. Widzom znana jest przede wszystkim z roli Emilii w filmie „Nad Niemnem” czy Heleny w „Salcie” Tadeusza Konwickiego. Dla słuchaczy radia to Eliza z popularnego słuchowiska „Kocham pana, panie Sułku”. Od ponad 50 lat związana jest ze sceną Teatru Współczesnego w Warszawie.

Ukończyła Liceum Ogólnokształcące im. Królowej Jadwigi w Warszawie. W 1962 została absolwentką Państwowej Wyższej Szkoły Teatralnej w Warszawie. Debiutowała rolą Iriny w spektaklu „Trzy siostry” Czechowa w reżyserii Erwina Axera.

Wśród późniejszych najważniejszych scenicznych kreacji Marty Lipińskiej znalazły się role w m.in. „Dwóch teatrach” Jerzego Szaniawskiego, „Mistrzu i Małgorzacie” Michała Bułhakowa czy komedii „Mieszczanin szlachcicem” Moliera. Znana jest również z popularnych seriali: „Ranczo” i „Miodowe lata”.

W 2005 roku odebrała nagrodę Teatru Polskiego Radia – Wielki Splendor, przyznawaną za wybitne kreacje aktorskie w słuchowiskach i wkład na rzecz rozwoju radia artystycznego w Polsce.

 

 

Tags