Wielcy mistrzowie na ekranie teatru. Zobaczymy „Antygonę w Nowym Jorku”

25 stycznia 2022

Dzisiaj, 25 stycznia o godz. 18 kolejny wieczór w ramach cyklu „Wielcy Mistrzowie Sceny na ekranie Teatru Powszechnego w Radomiu”. Zaprezentowana zostanie rejestracja spektaklu „Antygona w Nowym Jorku” w reżyserii Kazimierza Kutza. Występują m.in.: Anna Dymna, Jan Peszek, Jerzy Trela.

 

"Antygona w Nowym Jorku", TVP

 

Antyczna tragedia Sofoklesa, przeniesiona do zamieszkanego przez bezdomnych parku na dolnym Manhattanie (…). Za niecałe 20 dolarów Sasza i Pchełka podejmują się odnaleźć ciało nieboszczyka. Jadą na Bron, odbijają po kolei wieka czekających na wywóz trumien, zabierają ciało. W parku wyprawiają stypę, w której z godnością uczestniczą zwłoki niby-Johna, bo dwaj przyjaciele omyłkowo wykradli innego trupa.

Autorem tekstu jest Janusz Głowacki, który napisał tę sztukę na zamówienie amerykańskiego teatru Arena Stage. Polska premiera w reżyserii Izabeli Cywińskiej odbyła się 13 lutego 1993 w warszawskim Teatrze Ateneum.

Do wspólnego oglądania zaprosi Jacek Wakar, krytyk teatralny, juror Międzynarodowego Festiwalu Gombrowiczowskiego, który poprowadzi rozmowę online z aktorem Janem Peszkiem.

Prezentacja odbędzie się na Scenie Kameralnej, wstęp 5 zł. Bilety: tel. 48 386 52 67, SMS: 604 56 64 06, mail bilety@teatr.radom.pl, www.teatr.radom.pl.

 

Tags