Reklama

„Wierzby” przyznane. Nagrody dla muzealników dostały trzy instytucje z regionu radomskiego

14 września 2020

Skansen, Elektrownia i Muzeum Pułaskiego w Warce to trzy instytucje kultury z regionu radomskiego, które zyskały uznanie komisji konkursu dla muzealników „Wierzba” organizowanego przez samorząd województwa mazowieckiego.

 

Nagrodę dla Muzeum wsi Radomskiej odebrała dyrektor Ilona Jaroszek-Nowak

 

Dzisiaj w amfiteatrze Muzeum Wsi Radomskiej odbyła się uroczysta gala podsumowująca rywalizację. Nagrody wszystkim wyróżnionym wręczał marszałek Adam Struzik oraz wicemarszałek Wiesław Raboszuk.

– Chcemy promować mazowieckie muzea i pokazywać szerokiemu gronu ich ofertę, ale też zachęcać do odwiedzania. Temu służy ten konkurs – podkreśla marszałek Adam Struzik.

W ramach pięciu kategorii do XIV edycji konkursu zgłosiło się aż 65 inicjatyw, w tym 13 wystaw zorganizowanych lub współorganizowanych przez większe muzea, 7 wystaw przygotowanych lub współorganizowanych przez mniejsze placówki, 7 w kategorii „O wolną Polskę”, 9 projektów edukacyjnych, 16 najciekawszych wydawnictw oraz 13 w kategorii otwartej. Spośród nich wybrano 20 laureatów i przyznano 13 wyróżnień.

W kategorii "Najciekawsza wystawa" II miejsce zajęła ekspozycja pt. „Pamięć, Tożsamość, Dziedzictwo. Pomniki Kazimierza Pułaskiego w Polsce i USA” zorganizowana przez Muzeum im. Kazimierza Pułaskiego w Warce. W kategorii "Projekt otwarty" II  miejsce przypadło wydarzeniom pt. „3 X Moniuszko” zorganizowanym przez Muzeum Wsi Radomskiej. W kategorii „Najciekawsze wydawnictwo muzealne” wyróżniono album „Paweł Susid. Mówię wam: tak wygląda wasze życie= Paweł Susid. Truly I tell you: your life looks like that” wydane przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej „Elektrownia”.

Skansenowi po raz kolejny udało się znaleźć w gronie laureatów. - Projekt "3 x Moniuszko" prezentowaliśmy w ubiegłym roku; to były trzy koncerty organowe w naszym zabytkowym kościółku pw. św. Doroty z Wolanowa. Kierował nimi Emanuel Bączkowski, grając po raz pierwszy na organach, które zostały odnowione - opowiada dyrektor MWR Ilona Jaroszek-Nowak. Podkreśla, że cykl koncertowy zbiegł się z przypadającym na 2019 rok Rokiem Moniuszkowskim.

Poza prestiżem skansen otrzyma także gratyfikację finansową w wysokości 10 tys. zł. - To w bieżącym roku bardzo nam się przypada, bo mamy bardzo trudny rok ze względu na pandemię. Nie mamy turystów - wyjaśnia dyrektor Muzeum.

- Książka, za którą dostaliśmy wyróżnienie opowiada o 40-leciu działalności twórczej Pawła Susida, artysty, który komentuje codzienną rzeczywistość, a swoje komentarze zamieszcza na obrazach. Prace te, choć malowane w latach 70 i 80. są nadal aktualne, czasem wybiegają wręcz w przyszłość. Ma się nawet wrażenie, że Paweł Susid jest prorokiem - mówi Włodzimierz Pujanek, dyrektor MCSW Elektrownia w Radomiu.

bdb

Pełna lista nagrodzonych tutaj

Fot. MUM Warszawa

 
Tags