Rośliny w wieży hydroponicznej oczyszczają powietrze, a aplikacja mobilna wspomaga oddychanie. Radomski ITE wspiera kreatywne pomysły
Trzydzieści innowacyjnych startupów uczestniczy w projekcie Mazovian StartUPolis. To firmy z dziedziny ekologii, energetyki, budowy i automatyki maszyn oraz przemysłu rolno-spożywczego. Mają szanse na finansowanie z europejskich funduszy, a korzystają już z różnorodnego wsparcia Sieci Badawczej Łukasiewicz Instytutu Technologii Eksploatacji w Radomiu.
Dzisiaj przedstawiciele startupów spotkali się w ITE,by zaprezentować swoje kreatywne pomysły.
Wieża z roślinami
Mateusz Galiński reprezentuje startup, który skonstruował urządzenie ograniczające ślad węglowy i raportujący wyniki. - Jest to wieża hydroponiczna, a w niej zasadzone rośliny, które oczyszczają powietrze, ograniczając emisję CO2 do atmosfery. Dzięki temu nasze rozwiązanie jest przeznaczone dla dużych przedmiotów, takich jak ORLEN, czy banki, instytucje finansowe. Ma poprawić samopoczucie pracującym tam osobom. Ograniczy także ślad węglowy, a raportowanie eESG (czynniki, na podstawie których tworzone są ratingi i oceny pozafinansowe przedsiębiorstw, państw i innych organizacji - przyp. autorka), które jest obowiązkiem dużych firm zgodnie z nowymi dyrektywami i normami UE, staje się łatwiejsze - objaśnia szef startupu. Jak dodaje, produkt jest gotowy, trzeba go jeszcze tylko doprecyzować. - Dzięki temu, że są kolejne fundusze, będziemy starać się o finansowanie, by rozwijać nasz produkt - mówi Mateusz Galicki.
Oddychanie z... aplikacja mobilną
Zespół Piotra Falkowskiego rozwija technologię automatycznej rehabilitacji oddechowej, dzięki której pacjenci są w stanie ćwiczyć samodzielnie pod minimalnym nadzorem specjalistów zarówno w szpitalach, jak i w domach. Narzędzie to plastikowe, kolorowe kulki umieszczone w plastikowym zestawie i prowadząca do nich rurka oraz... aplikacja mobilna. - Mamy dwa systemy. Pierwszy do terapii szpitalnej, który automatyzuje i zwielokrotnia możliwości pojedynczego fizjoterapeuty; i drugi - do terapii domowej, który wykorzystuje najprostszy trenażer oddechowy i aplikację mobilną. I właśnie to rozwijaliśmy w ramach StartUPolis - wyjaśnia Makowski.
Cel jest taki - tłumaczy, aby specjalista, których w Polsce jest mało - potrafił efektywnie prowadzić terapię grupową, tzn. mieć nadzór nad tym, jak pacjenci ćwiczą, sprawiać, żeby chcieli ćwiczyć, a potem analizować, czy jest u nich jakakolwiek poprawa, czy nie.
Samorząd pobudza
- Samorząd województwa mazowieckiego mocno walczył o to, by tego typu projekty dla pobudzenia aktywności młodych przedsiębiorczych ludzi, który mają pomysły i chcieliby je realizować, a brakuje im pieniędzy, mogli uczestniczyć w tej akceleracji i wyznaczać sobie kierunki na przyszłość: czym tak naprawdę będą się zajmować i czy ich projekty będą miały realną szansę na realizację i późniejsze funkcjonowanie - podkreśla wicemarszałek województwa mazowieckiego Rafał Rajkowski. Zapewnia jednocześnie, że cieszy się, iż liderem projektu jest radomski instytut.
Miasto startupów?
Dyrektor Instytutu Technologii w Radomiu uważa, że Radom ma szanse stać się miastem startupów. - Jesteśmy pierwsza i jedyną platformą startupową w województwie mazowieckim finansowana z programu Polska Wschodnia. Pozyskaliśmy na ten projekt 22 mln zł - mówi dr Adam Duszyk. zaznacza, że jest to projekt bardzo wymagający, trudny, a zarazem bardzo ważny. - Naszym zadaniem jest wyinkubować 180 innowacyjnych firm, które rejestrują się w naszym mieście. Tu będą one płaciły podatki. Są one bardzo innowacyjne i bardzo potrzebne naszej gospodarce - zapewnia dyrektor Duszyk. ITE - dodaje dyrektor - zapewnia startupom pełną obsługę prawną, księgową. Udostępnia też laboratoria.
Bożena Dobrzyńska