Wirusowe zapalenie wątroby typu C. Szpital na Józefowie zachęca do udziału w programie

25 lipca 2021

Ponad 1200 osób w ciągu dwóch lat zamierza przebadać szpital na Józefowie w kierunku wykrycia zakażenia wirusem zapalenia wątroby typu C”. Program, którego celem jest także szeroko pojęta edukacja społeczeństwa, finansuje samorząd  województwa mazowieckiego.

 

Kierownik Zakładu Diagnostyki Laboratoryjnej MSS dr n. med. Brygida Beck zaprasza na badania (fot. MSS Radom)

 

Wirusowe zapalenie wątroby typu C jest chorobą zakaźną wywołaną przez wirus Hepatitis C Virus, w skrócie HCV. Wykryto go niedawno, bo w 1989 roku. Występuje w sześciu odmianach. Nawet 9 proc. chorych Polaków nie jest świadomych zakażenia WZW C.

Jak można się zarazić? Podczas: zabiegów medycznych związanych z naruszeniem ciągłości tkanek, jeśli nie są przestrzegane procedury zapobiegające zakażeniom (np. zastrzyki, pobranie krwi, zabiegi stomatologiczne, operacje chirurgiczne); wstrzykiwania substancji odurzających (narkotyków) lub innych substancji w celach niemedycznych bez zachowania zasad bezpieczeństwa podczas iniekcji; wspólnego używania przyborów kosmetyczno-higienicznych (np. maszynki do golenia i innych ostrych narzędzi kosmetycznych); w trakcie zabiegów kosmetycznych wykonywanych z użyciem niesterylnych ostrych narzędzi, zabiegów medycyny estetycznej, jak nakłucia kosmetyczne, piercing, tatuaż, itp.; przy kontakcie z krwią – zawodowo bądź przypadkowo, np. podczas wypadku, bójki, w sportach kontaktowych (np. boks, judo);  drogą kontaktów seksualnych (w przypadku uszkodzeń oraz stanów zapalnych skóry i błon śluzowych okolic narządów płciowych, odbytu i jamy ustnej); może przenosić się z matki na dziecko podczas ciąży i porodu.

Nie istnieje skuteczna szczepionka przeciwko wirusowi HCV. Powodem takiego stanu rzeczy jest bardzo duża zmienność antygenowa patogenu.

Leczenie zapalenia wątroby typu C

Obecnie medycyna dysponuje lekami, które pozwalają całkowicie wyeliminować WZW C. Najnowsza forma leczenia bez interferonu, która w Polsce dostępna jest od lipca 2015 r. podnosi szanse chorych na wyzdrowienie do 90-100 proc. Poza tym leki te nie mają skutków ubocznych i działają znacznie szybciej niż dotychczas stosowane.

Specjaliści chorób wątroby alarmują, że w Polsce systematycznie wzrasta zapadalność na pozapalną marskość i raka wątroby, które rozwijają się w wyniku późno wykrytej, przewlekłej infekcji HCV. Późne wykrycie zakażenia może spowodować kłębuszkowe zapalenie nerek lub zapalenie naczyń krwionośnych, zwiększać ryzyko np. zawału serca, udaru mózgu, chorób autoimmunologicznych
i niektórych nowotworów (np. chłoniaków).

Jak rozpoznać zapalenie?

Najczęstsze symptomy to: osłabienie, przewlekłe zmęczenie, nadmierna senność, depresja, bóle mięśni, stany podgorączkowe, utrata apetytu, nudności, wymioty, wzdęcia, zmniejszenie masy ciała,     powiększenie wątroby i śledziony, świąd skóry, zażółcenie białek ocznych oczu i/lub skóry.

Zaawansowane uszkodzenie wątroby może się objawiać w postaci obrzęków, wodobrzusza lub zaburzeń układu krzepnięcia krwi.

Specjaliści twierdzą, że do 2030 r. nastąpi wzrost: o 40 proc. liczby wykrytych nowych przypadków marskości wątroby, o 60 proc. liczby wykrytych nowych przypadków raka wątrobokomórkowego, o 65% liczby zgonów z powodu zakażenia HCV.

A leczenie jest bardzo kosztowne. Wczesna diagnostyka WZW C jest o tyle istotna, że skuteczne leki przeciwwirusowe pozwalają zwalczyć wirusa i trwale wyleczyć zakażenie. Dlatego Mazowiecki Szpital Specjalistyczny w Radomiu stawia na profilaktykę i zachęca do skorzystania z bezpłatnych badań przesiewowych w ramach projektu.

Dwa etapy programu

Realizacja programu składa się z dwóch etapów:   badania przesiewowego w kierunku wykrycia HCV składające się z: - badania wykrywającego przeciwciała anty-HCV (analiza próbki krwi); -  badania HCV-RNA metodą PCR (w przypadku wyniku dodatniego wykrywającego przeciwciała anty-HCV), ;    edukacji zdrowotnej wraz z dwukrotnym badaniem wiedzy.

Badanie wykrywające przeciwciała anty-HCV będzie realizowane przy pomocy analizy próbki krwi. W przypadku wyniku negatywnego uczestnik zostanie powiadomiony o wynikach badania w czasie nie dłuższym niż 10 dni kalendarzowych od uzyskania przez szpital wyników badania. Na tym etapie, udział uczestnika w programie kończy się.

W przypadku pozytywnego wyniku badania wykrywającego przeciwciała anty-HCV, szpital wykona uczestnikowi programu badanie HCV-RNA metodą PCR. Badanie HCV-RNA metodą PCR zostanie wykonane tylko u osób z pozytywnym wynikiem badania wykrywającego przeciwciała anty-HCV. Uczestnik zostanie powiadomiony o pozytywnym wyniku badania wykrywającego przeciwciała anty-HCV oraz o wyniku jakościowego badania HCV-RNA w czasie nie dłuższym niż 10 dni kalendarzowych od uzyskania przez szpital wyników. W przypadku uzyskania pozytywnego wyniku badania anty-HCV i pozytywnego wyniku badania HCV-RNA w PCR, uczestnik zostanie skierowany do specjalisty w celu dalszej konsultacji.

Mazowiecki Szpital Specjalistyczny zaprasza na bezpłatne badanie: w poniedziałki w godz. 8 – 11, wtorek godz. 9 – 12,  środa godz. 8 – 11, czwartek godz. 9 – 12, piątek godz. 8 - 11, sobota godz. 9 - 12,   niedziela godz. 9 - 12. Na badanie należy się umówić pod nr tel. 48 361 36 00

Więcej informacji tutaj

Oprac. na podstawie materiałów MSS w Radomiu

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Tags