Woda w górę

26 marca 2007
Woda będzie droższa. Rada Miejska zatwierdziła podwyżkę cen za jej dostarczanie oraz za odprowadzanie ścieków. Nowe ceny mają obowiązywać od maja.Woda będzie droższa


Teraz za metr sześcienny wody płacimy 1,90 zł netto, 2,03 z VAT, a za ścieki 1,91 zł (2,04). Od maja - 2,10 zł (z VAT 2,15 zł) zarówno za wodę, jak i ścieki. W sumie podwyżka wynosi 5,5 proc.

Choć o tym, że cena za wodę i odprowadzanie ścieków musi wzrosnąć, było wiadomo od jakiegoś czasu, to podczas dzisiejszej sesji radni mieli jeszcze sporo wątpliwości. Podwyżka jest bowiem uzasadniana przez prezydenta koniecznością modernizacji urządzeń wodociągowych i kanalizacyjnych w a także dostosowaniem zasad opłat do dyrektyw unijnych. - Co się stanie, jeśli nie uchwalimy tej podwyżki? - pytali przede wszystkim radni opozycji. - O ile wiem wiele gmin w Polsce stosuje dopłaty do wody i ścieków, albo firmy stosują dla najbiedniejszych upusty. Czy my musimy przenosić ciężar podwyżek na mieszkańców? - zastanawiał się Bohdan Karaś (SLD). Szybko jednak okazało się, że gminy wymienione przez radnego nie korzystają z funduszy unijnych. Tymczasem Wodociągi Miejskie w Radomiu otrzymały z Programu Spójności UE w 63 proc. dofinansowanie wniosku dotyczącego modernizacji sieci. Muszą też - zgodnie z oczekiwaniami Komisji Europejskiej pobierać od mieszkańców za wodę i odprowadzanie ścieków od 4 do 5 proc. ich tzw. dochodu do dyspozycji gospodarstw domowych. Po majowej podwyżce ten procent i tak będzie jeszcze znacznie mniejszy i wyniesie 2,8 proc. Wątpliwości mieli jednak także radni Radomian Razem. Mariusz Fogiel uważa, że uzasadnienie podwyżki kłóci się z ogólną ideą UE o oszczędzaniu wody. Jednak Jan Maniak (PiS) przypomniał, że Wodociągi muszą mieć pieniądze na inwestycje, także w peryferyjnych dzielnicach Radomia, gdzie - tak jak na Idalinie - ludzie nadal czerpią wodę ze studni. ,Prezes Wodociągów Leszek Trzeciak miał jednoznaczna i bezlitosną odpowiedź na pytanie: "co będzie, jeśli..." - Jeśli nie podniesiemy cen, Unia nie przekaże nam ostatniej raty dofinansowania - podkreślił. Większe wpłaty od mieszkańców mają też zagwarantować Wodociągom możliwość utrzymania podwojonego majątku. Prezes zapewnił także, że ubiegłoroczny zysk firmy - prawie 2,5 mln zł pójdzie na inwestycje.

Podczas głosowania nad uchwałą radni nie byli jednomyślni; podwyżkę poparło 19, 6 było przeciw, 1 wstrzymał się od głosu.