Wojciech Fangor zaprasza na swoje 100. urodziny. Na wystawie będzie blisko 50 prac znakomitego artysty

14 listopada 2022

Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia zaprasza we wtorek, 15 listopada o godz. 19 na wernisaż wystawy jednego z najbardziej znanych i rozpoznawalnych polskich artystów na świecie. Ekspozycja pt. „Wojciech Fangor. Dzisiaj są moje urodziny” została przygotowana z okazji 100. rocznicy urodzin twórcy.

 

 

Wojciech Fangor zaprasza na swoje 100. urodziny. Zaprasza wszystkich, przez których ceniony jest jako człowiek i artysta. Wszystkich, którzy podziwiają jego sztukę, oraz tych, którzy chcą ją poznać. Ta wystawa to symboliczne spotkanie z wielkim twórcą i wspaniałym człowiekiem. Jej ideą jest przedstawienie artysty jako wyjątkowej w świecie kultury osobowości, która językiem sztuki opowie nam o swoim przebogatym życiu.

Na wystawie będzie można zobaczyć blisko 50 rzadko prezentowanych prac, które były bardzo osobiste dla twórcy. Pokazują ludzi, którzy byli obok niego, i miejsca, które odegrały w jego życiu znaczącą rolę. Prezentację uzupełnią fotografie przedstawiające Wojciecha Fangora wykonane przez Czesława Czaplińskiego, polskiego fotografika zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych.

Wojciech Fangor urodził się 15 listopada 1922 roku w Warszawie. W 1946 roku został absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1966–1999 mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych. W 1999 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Błędowie koło Grójca, gdzie w starym młynie stworzył swoją pracownię. Był twórcą bardzo wszechstronnym. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką, rzeźbą oraz tworzył formy przestrzenne.

W 1970 roku Wojciech Fangor został pierwszym ­i jak do tej pory jedynym ­polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach sztuki na świecie, m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Bardzo ważne dzieła posiada także Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wojciech Fangor zmarł 25 października 2015 roku w Warszawie. Miał 92 lata.

Partnerem wystawy jest Fundacja Promocji Twórczości Wojciecha Fangora.

 

 

Tags