Wojenny Radom na fotografiach i w dokumentach

Na ekspozycji przygotowanej przez Biuro Edukacji Publicznej radomskiej delegatury Instytutu Pamięci Narodowej zgromadzono ponad sto w większości niepublikowanych zdjęć z czasów hitlerowskiej okupacji. Są wśród nich i te, które przekazała organizatorom Bożena Winczewska. A na nich: członkowie jej rodziny, którzy zostali powieszeni w publicznej egzekucji na stacji kolejowej w podradomskich Rożkach w 1942 roku. Ponadto są fotografie z pacyfikacji wsi Michniów w Świętokrzyskiem, w której zginęło 203 mieszkańców i likwidacji szydłowieckiego getta, biogramy niemieckich funkcjonariuszy, którzy "zasłużyli się" szczególnie brutalnym traktowaniem Polaków. Kolejne zdjęcia obrazują życie codzienne w okupowanej Polsce i faszystowskie plany przebudowy Radomia.
Drugą rocznicową wystawę przygotowało przy współpracy z archiwum państwowym Muzeum im. Jacka Malczewskiego, a będzie można ją oglądać od piątku (otwarcie o godz. 17) w Domach: Gaski i Esterki. Zaprezentuje nam "Radom i okolice w latach wojny i okupacji niemieckiej 1939-1945". Ekspozycja ma przypomnieć tragiczny rozdział w historii miasta. Radom został wtedy stolicą jednego z dystryktów, dlatego okupant próbował nadać mu charakter miasta typowo niemieckiego.
W Muzeum Sztuki Współczesnej zgromadzono fotografie, afisze, dokumenty, ulotki, broń, pieniądze, rzeczy codziennego użytku, umundurowanie, a także pamiątki z getta: przedmioty należące do żydowskich mieszkańców Radomia.
(bdb).