Wojewoda dekomunizuje ulice. Z mapy Radomia znikają: Kruczkowskiego i Warskiego
13 grudnia 2017
Nie będzie już w Radomiu ulic Leona Kruczkowskiego i Adolfa Warskiego – wojewoda mazowiecki je zdekomunizował poprzez wydanie zarządzenia zastępczego. Zrobił tak, ponieważ wcześniej nazw nie zmienili radni.
Zgodnie z Ustawą o zakazie propagowania komunizmu lub innego ustroju totalitarnego przez nazwy jednostek organizacyjnych, jednostek pomocniczych gminy, budowli, obiektów i urządzeń użyteczności publicznej oraz pomniki samorządy miały obowiązek dokonać zmiany nazw ulic i obiektów użyteczności publicznej do 2 września Jeśli tego nie uczyniły, wojewoda na mocy ustawy, po uzyskaniu opinii z IPN, wydał zarządzenie zastępcze nadające nazwę zgodną z prawem.
Dzisiaj, 13 grudnia, wojewoda mazowiecki, realizując swój ustawowy obowiązek, wydał kolejnych 56, zarządzeń zastępczych zmieniających niezgodne z ustawą, a nadal funkcjonujące na terenie województwa nazwy ulic. W Radomiu dotyczy to dwóch ulic: Leona Kruczkowskiego, która teraz będzie nosić imię Elżbiety Jackiewiczowej, oraz Adolfa Warskiego, która zmieni patrona na hm mjr. Antoniego Zygmunta Ropelewskiego.
- Obecnie wydane zarządzenia zastępcze są ostatnim, dopełniającym etapem dekomunizacji ulic na terenie województwa mazowieckiego. Dobieraliśmy nazwy ulic nawiązujące do pozytywnych bohaterów w historii Polski - wyjaśnia Zdzisław Sipiera.
Zgodnie z ustawą zmiana nazwy dokonana na jej podstawie nie ma wpływu na ważność dokumentów zawierających nazwę dotychczasową. Pisma oraz postępowania sądowe i administracyjne w sprawach dotyczących ujawnienia w księgach wieczystych oraz uwzględnienia w rejestrach, ewidencjach i dokumentach urzędowych zmiany nazwy dokonanej na podstawie ustawy są wolne od opłat.
Zarządzenia wchodzą w życie z dniem opublikowania.
Przy[pomnijmy: wcześniej radomscy radni zmienili nazwy kilkunastu ulic, zamieniając m.in. Władysława Domagalskiego na Tadeusza Mazowieckiego i Franciszka Zubrzyckiego na Marii Fołtyn.
kat, bdb