Wspaniały Szymanowski

12 listopada 2007
Dni Karola Szymanowskiego pod angielską nazwą "My splendid isolation" organizuje Radomska Orkiestra Kameralna. Czterodniowa impreza muzyczno-literacka rozpoczyna się w najbliższy czwartek. Przemysław Zych i Maciej Żółtowski zapraszają


Jak tłumaczy kierownik artystyczny imprezy Przemysław Zych "My splendid isolation" to tytuł bardzo krytycznego artykułu, który ukazał sie w prasie i dotyczył muzyki Szymanowskiego. - My teraz chcielibyśmy to wspaniałe odosobnienie kompozytora pokazać - dodaje Zych.

Każdemu z trzech kolejnych koncertów nadano zatem inny tytuł podporządkowany zarówno wykonywanej muzyce, jak i utworom literackim, które - jak się okazuje - Szymanowski także tworzył. - Sądzę, że wczesny Tetmajer by się ich nie powstydził - zapewnia Zych.

Maciej Żółtowski, dyrektor Radomskiej Orkiestry Kameralnej, która jest organizatorem "Dni" przypomina, że radomska impreza jest jedną z nielicznych, która w Roku Szymanowskiego otrzymała dofinansowanie z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego. 

W czwartek w koncercie pt. Poezja pieśni kompozytora zaśpiewa młoda artystka Łucja Szablewska. Przewodnim mottem drugiego dnia będzie "Myśl"; w programie muzycznym - kwartety smyczkowe w wykonaniu zespołu Kamerata, literackim - eseje, artykuły polemiczne, wywiady Szymanowskiego. Trzeci dzień to motto "Osobowość"; w warstwie muzycznej recital światowej sławy skrzypka Krzysztofa Jakowicza, który wykona także utwory Ravela i Enescu. Poznamy też korespondencję Szymanowskiego. Imprezę zakończy "Kontemplacja", czyli koncert oratoryjny w katedrze. Radomska Orkiestra Kameralna będzie na tę okazję rozbudowana do rozmiarów zespołu symfonicznego, wystąpią także soliści i Chór Warszawskiego Towarzystwa Scenicznego. W programie - dzieła sakralne Szymanowskiego i Przemysława Zycha.

Podczas wszystkich koncertów teksty literackie interpretować będzie Jarosław Rabenda. 

Trzy pierwsze koncerty odbędą się w sali koncertowej o godz. 18, niedzielny - o godz. 16.30 w katedrze.

Szczegółowy program w: Kalendarzu imprez