Wspierają i doradzają

Oferujemy kompleksową pomoc począwszy do analizy sytuacji konkretnej osoby, przez porady doradcy zawodowego, psychologa, pośrednika pracy – wyjaśnia koordynator biura DiK w Radomiu Rafał Olszewski. - Inaczej mówiąc: przygotowujemy dokumentację do rozmowy kwalifikacyjnej, pracujemy nad autoprezentacją, asertywnością, motywujemy do usamodzielnienia się w życiu.
Nie jest to zadanie łatwe, bo część „klientów” DiK nigdy wżyciu nie pracowała. - Mimo, że mają po 40, 50 lat – podkreśla Olszewski i dodaje, że wówczas dla takiej osoby specjaliści przygotowują indywidualny program. Bardzo pomocne okazują się też warsztaty, w których uczestniczą niewielkie, kilkuosobowe grupy.
Problemów nie brakuje. - Pokonanie wewnętrznej blokady jest bardzo trudne. Ci ludzie bronią się przed podjęciem pracy, bo boją się nawet wychodzić z domu. Musimy też pracować nad ich opiekunami, którzy sami często uważają, że niepełnosprawny nic sam nie potrafi i wyręczają go niemal we wszystkim. Stawiają taki parasol ochronny i uważają, że do pracy na pewno się nie nadaje – tłumaczy R. Olszewski.
Projekt realizowany przez DiK trwa do końca br., jest współfinansowany z Państwowego Funduszu Rehabilitacji Osób Niepełnosprawnych w ramach programu Partner III.
Biuro DiK w Radomiu mieści się w siedzibie Teatru Powszechnego przy Pl. Jagiellońskim 15 (wejście B, III piętro) i jest czynne w godz. od 8 do 18. Tel. 0 48 363 22 78, 384 78 76.
(bdb)