Wszystkie kobiety Platformy
Panie zaprezentowały swój program podczas konferencji prasowej, na
której nie było ani jednego ich partyjnego kolegi. Chcą się skupić na
kwestiach rozwoju, edukacji, ochrony zdrowia i sprawach społecznych.
Anna Maria Białkowska, która kandyduje do sejmiku wojewódzkiego jest wicedyrektorka jednej ze szkół zawodowych. – Szkolnictwo zawodowe tylko wtedy ma sens, kiedy odpowiada rynkowi pracy. Młodych ludzi trzeba kształcić na potrzeby tego rynku – podkreśla. Przypomina, że dziś często mamy taka sytuacje, że pracodawca poszukuje pracownika, ale nie może go znaleźć, bo kandydaci nie spełniają jego oczekiwań.- ważne więc, by i pracodawcy uczestniczyli w procesie kształcenia – twierdzi Białkowska. Zaznacza, że dziś w szkołach wyposażenie warsztatów pozostawia wiele do życzenia, a szansę na zmianę widzi w pozyskiwaniu unijnego finansowania.
O unijnych pieniądzach mówiła również Katarzyna Pastuszka-Chrobotowicz, dyrektorka radomskiej filii Wojewódzkiego Urzędu Pracy w Warszawie. – Musimy skupić się na walce z bezrobociem, a tu nowe możliwości i narzędzia daje znowelizowana ustawa – to wsparcie dla pracodawcy, zwiększenie roli doradców zawodowych w szkołach – wymienia kandydatka na radną. Powtarza też za innymi politykami PO, o konieczności uzbrajania terenów pod inwestycji, powstaniu radomskiej strefy gospodarczej i rozwijaniu strefy ekonomicznej. Przypomina, że w budżecie europejskim na lata 2014 - 20 znajdą się pieniądze (w wysokości 40 proc.) na rewitalizację społeczną miast i rozwój niskoemisyjnego transportu. – Dotacje z UE będzie wynosić teraz 80 proc. wartości zadania, dlatego też należy zbudować tak budżet województwa, by był przystosowany do tych wymagań – tłumaczy Pastuszka-Chrbowtowicz.
Kobiety z Platformy zamierzają również zadbać o niepełnosprawnych, zwłaszcza dostosowanie szkolnictwa zawodowego do ich potrzeb, oraz o osoby starsze. – Planujemy wprowadzić Miejską Kartę Seniora dla mieszkańców powyżej 60 . roku życia. Pozwalałaby ona na korzystanie z wielu ulg w kinach, teatrze, instytucjach kultury – tłumaczy Honorata Pietruszuk. Do tej samej grupy radomian miałyby być skierowane programy profilaktyczne „Dobrze widzę, dobrze słyszę”, czyli badania dla seniorów, o których mówiła Grażyna Penza. Ona zwraca też uwagę na ogromne zadłużenie miejskiego szpitala. – Trzeba zastanowić się, jak powinna wyglądać gospodarka lekami, sprzętem, środkami medycznymi – wyjaśnia. Jej zdaniem RSS powinien wraz z innymi szpitalami stworzyć grupę zakupową, która negocjowałaby niższe ceny.
Bożena Dobrzyńska