Wybory 2023. Koalicja Obywatelska „przekłada” ogólnopolski program na regionalne problemy i potrzeby mieszkańców

11 września 2023

Koalicja Obywatelska w kampanijnej ofensywie. Dzisiaj na konferencji prasowej w Radomiu jej kandydaci „przekładali” 100 ogólnopolskich programowych konkretów KO na przypadki i przykłady regionalne. Jutro zapraszają na spotkanie przy fontannach z Rafałem Trzaskowskim, prezydentem Warszawy.

 

 

Propozycje programowe na okres powyborczy Koalicja Obywatelska przedstawiła w sobotę podczas konwencji w Tarnowie. Joanna Kluzik-Rostkowska, liderka listy w okręgu radomskim przypomniała, że zaproponowane konkrety obejmują 21 dziedzin życia. Posłanka do tej pory zajmowała się głównie kwestiami bezpieczeństwa narodowego. - Na pewno trzeba będzie rozliczyć wszystkie zakupy, które są teraz dokonywane poza procedurami przetargowymi - mówiła posłanka. Podkreśliła, że nie tylko sprzęt jest ważny, ale także ludzie, a - jak zaznaczyła - w wojsku są ogromne braki kadrowe.

Rozliczyć Macierewicza

Kluzik-Rostkowska prowadziła także przez kilka lat zespół śledczy d.s. zagrożeń państwa. - Uznaliśmy, że jednym z największych zagrożeń, jednym z największych szkodników jeśli chodzi o wojsko polskie jest Antoni Macierewicz. I jednym z postulatów, który znajduje się w "100 konkretach" jest rozliczenie Antoniego Macierewicza - wyjaśniła parlamentarzystka.

Marta Michalska-Wilk odniosła się do problemów ochrony zdrowia. To - jak wymieniła - finansowanie procedury in vitro z budżetu państwa. - Musimy wrócić do tego, co funkcjonowało bardzo dobrze w latach 2013-16. Z in vitro urodziło się już 22 tys. dzieci. Z niepłodnością boryka się już 22 tys. par i nie pozwolimy na to, by zostawić ich samym sobie - stwierdziła. Przypomniała, że kiedy rząd  PiS zaprzestały finansowania in vitro, to samorządy wzięły na siebie odpowiedzialność, choć są w bardzo trudnej sytuacji finansowej. Tak było w Radomiu, gdzie Michalska-Wilk jako przewodnicząca klubu radnych KO w Radzie złożyła wniosek o zagwarantowanie pieniędzy na ten cel. - I dzisiaj możemy się cieszyć się tym, że w Radomiu funkcjonuje miejski program in vitro. Na ten cel przeznaczymy nie mniej niż 500 mln zł - poinformowała kandydatka KO do sejmu.

PiS zafundował nam raka

Górski zwrócił uwagę, ze ostatnie osiem lat rządów PiS to rozkradanie majątku państwowego na niespotykana dotąd skalę. -  PiS tworząc programy dotacyjne, w których pieniądze przydziela się bez żadnego trybu. Pieniądze czy to  zakresu sportu, czy z rezerwy celowej premiera, które powinny być przeznaczone m.in. na następstwa klęsk żywiołowych, sytuacje nadzwyczajne, trafiały do prywatnych firm i fundacji, jak w przypadkach znanych nam z afery "willa plus". Czas zakończyć degrengoladę finansów publicznych, czas uzdrowić sytuację polskiego budżetu. Czas uzdrowić polskie państwo z nowotworu, który zafundowało nam Prawo i Sprawiedliwość - przekonywał dziesiąty na liście KO do sejmu.

Mateusz Tyczyński, który startuje z 13. pozycji zwrócił uwagę, że wybory to nie tylko wielka polityka. Jako przykład podał budowę i pozyskiwanie przez gminy mieszkań. W Radomiu miasto będzie budować blok dla 90 rodzin z lokalami na wynajem.. - Ale są jeszcze pustostany. I Platforma Obywatelska w swoim programie zapewnia 10 mld zł na ich remont. W Radomiu takich mieszkań jest około 150. Aby je udostępnić  mieszkańcom, potrzebujemy pieniędzy na odnowienie - zaznacza wiceprezydent Radomia.

Zmiany w podatkach, lżej przedsiębiorcom

Inni kandydaci: Konrad Frysztak, Ewa Czerwiec zwracali uwagę na te punkty programu wyborczego KO, które odnoszą się do zmian w systemie podatkowym (m.in. urlop dla osób prowadzących działalność gospodarczą, zwiększenie do 60 tys. zł kwoty wolnej od podatku, likwidacja składki zdrowotnej dla emerytów pobierających świadczenie poniżej 5 tys. zł brutto i tzw. podatku Belki). Monika Kozłowska tłumaczyła, jak według propozycji Koalicji Obywatelskiej ma być polska szkoła, a Dominik Pijarski - przywrócenie w Polsce praworządności.

Otwarte spotkanie z Rafałem Trzaskowskim odbędzie się we wtorek 12 września o godz. 18 przy fontannach,

bdb

 

Tags