
Turyści powinni sprawdzić szczegółowe wymagania dotyczące okresu ważności dokumentu w wybranym kraju. Informacje te znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych pod linkiem: www.polakzagranica.msz.gov.pl.
Przepisy są jednoznaczne: właściciel paszportu nieważnego lub zniszczonego w sposób uniemożliwiający odczytanie i zweryfikowanie danych, musi pozostać w Polsce do czasu wydania nowego dokumentu. W przypadku dziecka - rodzice muszą złożyć wniosek wspólnie. W sytuacji, gdy jedno z rodziców jest już za granicą, jedynym sposobem na uzyskanie dokumentu jest potwierdzenie zgody rodzica przed konsulem RP w danym państwie, bądź notariuszem .- Dodatkowo warto pamiętać, że członkostwo w Unii Europejskiej nie zawsze gwarantuje możliwość wjazdu bez paszportu do każdego kraju Wspólnoty. Kontrola graniczna może zostać czasowo przywrócona z powodu ważnych wydarzeń społecznych - wyjaśnia rzeczniczka.
W województwie mazowieckim kilkadziesiąt osób dziennie wnioskuje o przyspieszenie decyzji paszportowej, większość z powodu wykupionej wycieczki. - Tymczasem Ustawa o dokumencie paszportowym nie zakłada możliwości wydania paszportu w trybie pilnym. Wojewoda ma 30 dni na wydanie dokumentu. Możliwe jest jedyne wydanie paszportu tymczasowego w przypadku choroby lub śmierci za granicą najbliższego członka rodziny, konieczności nagłego leczenia lub udokumentowanego wyjazdu służbowego - podkreśla Anna Szczygieł.
Mazowiecki Urząd Wojewódzki we współpracy z Lotniskiem Chopina oraz Nadwiślańskim Oddziałem Straży Granicznej przygotował komiks paszportowy, aby w ten specyficzny sposób rozpowszechnić wiedzę na temat najczęstszych problemów z wyjazdem za granicę.
kat