Wystawa nie z tej ziemi w Galerii Słonecznej
Przez blisko miesiąc w Galerii Słonecznej będzie gościć pięć tematycznych stanowisk, gdzie zarówno dzieci, jak i dorośli będą mogli spędzić czas, zdobywając wiedzę o kosmosie. Tematami poszczególnych stanowisk będą „Planetarium multimedialnej zabawy”, „Kosmos w starożytności”, „Odkrywcy przestworzy”, „20 lat z teleskopem Hubble’a” i „Podróż do przyszłości”.
- To okazja do poznania m.in. mitów i wierzeń na temat miejsca Ziemi we wszechświecie według najstarszych cywilizacji oraz kluczowych odkryć w astronomii w czasach starożytnych. Będzie można także zapoznać się z pierwszą powieścią science-fiction w dziejach literatury oraz obejrzeć replikę piramidy oraz repliki przyrządów astronomicznych, których używali Mikołaj Kopernik, Johannes Kepler, Jan Heweliusz i Galileusz - zapowiada Katarzyna Nagrodzka z Galerii Słonecznej.
Podczas imprezy zaplanowano też projekcje filmów i prezentacje animacji pokazujące przestrzeń kosmiczną w obiektywie teleskopu Hubble’a, zjawisko narodzin i śmierci gwiazd, start promów kosmicznych oraz pracę kosmonautów. - Pokażemy replikę promu kosmicznego i kolekcję autentycznych meteorów. Punkt kulminacyjny kosmicznej przygody to wizyta w profesjonalnym planetarium. Niezapomnianych wrażeń dostarczy pokaz otaczającego nas wszechświata i projekcja filmów przygotowanych w technologii sferycznej, dostosowanych tematycznie do różnych grup wiekowych - dodaje Nagrodzka.
„Planetarium” przygotowane zostało we współpracy z Centrum Badań Kosmicznych Polskiej Akademii Nauk, Polskim Towarzystwem Miłośników Astronomii, Biblioteką Gdańską, Kopernikańskim Portalem Naukowym, Komitetem Obchodów Roku Jana Heweliusza, NASA i ESA. Wystawa potrwa do 25 sierpnia.
(kat)