Wystawa w „Malczewskim”. W kręgu optyki
Skąd się biorą kolory? Jak wyglądała droga od szlifowania szkieł do okularów? Jak zbudowany jest atom i na czym polega jonizacja gazu? Tego i wielu jeszcze innych rzeczy można się dowiedzieć na czynnej od dziś wystawie w Muzeum im. Jacka Malczewskiego.
To nietypowa ekspozycja na taką, jak "Malczewski" placówkę. Wystawa nosi tytuł „Fiat Lux. Od Witelona do tomografu optycznego” i została przygotowana we współpracy z Muzeum Okręgowym w Toruniu. – To nie jest wystawa czysto interaktywna, ale daje doskonałą okazję do kontaktu z nauką – przekonuje Michał Kłosiński z toruńskiego uzeum.
Organizatorzy przybliżą historię optyki, począwszy od Witelona - XIII-wiecznego mnicha, uczonego rodem z Dolnego Śląska, zajmującego się matematyką, fizyką (w tym optyką) - poprzez Mikołaja Kopernika i Galileusza aż do czasów nam współczesnych. Poznamy historię okularów, przykłady zaadoptowania teorii fizycznych w medycynie. – Bardzo dobrym przykładem jest tomograf optyczny wykorzystywany do badania dna oka (siatkówki) – mówi Michał Kłosiński.
Druga część wystawy to zaaranżowane laboratorium, gdzie będzie można przeprowadzać ciekawe doświadczenia – zobaczyć na czym polega złudzenie optyczne, poznać naturę światła, dowiedzieć się skąd się biorą kolory, zapoznać się ze spektroskopią i budowa atomu. Tu pole podopisu będą mieli uczniowie Zespołu Szkół Elektronicznych, odpowiedzialni za interaktywną część pokazów. Mają one mieć charakter niezwykle widowiskowy, a udział w nich wezmą także… roboty skonstruowane przez młodzież z „elektronika”.
– Pokażemy takie zjawiska, jak pole magnetyczne, lampa plazmowa, lewitacja – wymienia Artur Nowocień, nauczyciel z ZSE.
Muzeum zachęca do udziału w specjalnych lekcjach uczniów podstawówek (29 bm.), gimnazjów (26 bm.), szkół ponadgimnazjalnych (26 bm.). – Natomiast 8 grudnia zapraszamy wszystkich zainteresowanych – mówi Ilona Pulnar-Ferdjani z „Malczewskiego”.
Bilety na wystawę: normalne - 7 zł, ulgowe 5 zł.