Wystawa Wojciecha Fangora w Elektrowni. To prezent na 100. urodziny artysty

16 listopada 2022

Setki osób przyszły do Elektrowni na urodzinowe przyjęcie Wojciecha Fangora. Wernisaż wystawy zorganizowano dokładnie w 100. rocznicę urodzin znakomitego i wszechstronnego artysty.  Ekspozycję można będzie oglądać do 5 lutego przyszłego roku.

 

fot. Marcin Kucewicz (MCSW Elektrownia)

 

Na wystawie znalazło się blisko 50 rzadko prezentowanych prac, które twórca traktował bardzo osobiście. Pokazują ludzi, którzy byli obok niego, i miejsca, które odegrały w jego życiu znaczącą rolę. Prezentację uzupełniają fotografie przedstawiające Wojciecha Fangora wykonane przez Czesława Czaplińskiego, polskiego fotografika zamieszkałego w Stanach Zjednoczonych.

Wojciech Fangor urodził się 15 listopada 1922 roku w Warszawie. W 1946 roku został absolwentem Akademii Sztuk Pięknych w Warszawie. W latach 1966–1999 mieszkał i tworzył w Stanach Zjednoczonych. W 1999 roku wrócił do Polski i zamieszkał w Błędowie koło Grójca, gdzie w starym młynie stworzył swoją pracownię. Był twórcą bardzo wszechstronnym. Zajmował się malarstwem, plakatem, grafiką, rzeźbą oraz tworzył formy przestrzenne.

W 1970 roku Wojciech Fangor został pierwszym ­i jak do tej pory jedynym ­polskim artystą, który miał indywidualną wystawę w Muzeum Guggenheima w Nowym Jorku. Jego prace znajdują się w wielu kolekcjach sztuki na świecie, m.in. Museum of Modern Art w Nowym Jorku. Bardzo ważne dzieła posiada także Muzeum im. Jacka Malczewskiego w Radomiu.

Wojciech Fangor zmarł 25 października 2015 roku w Warszawie. Miał 92 lata.

Tags