XII Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi. Zgłoś się na badania przesiewowe do szpitala na Józefowie
Niegojące się owrzodzenie, biały lub czerwony nalot w jamie ustnej, ból gardła i podczas połykania, chrypka, guz na szyi, jednostronna niedrożność nosa lub krwista wydzielina z nosa – to wszystko mogą być niepokojące objawy świadczące o nowotworze głowy lub szyi. Można go leczyć i wyleczyć, jeśli zgłosimy się do lekarza we wczesnym stadium choroby.
W tym roku po raz dwunasty odbywa się Europejski Tydzień Profilaktyki Nowotworów Głowy i Szyi – cykliczne wydarzenie, mające na celu zwiększenie świadomości na temat zagrożeń ze strony nowotworów tych części człowieka, zwiększenia dostępności do badań profilaktycznych oraz poprawę wyników leczenia osób, których dotknęła ta choroba. Kliniczny Oddział Otolaryngologii i Laryngologii Onkologicznej Mazowieckiego Szpitala Specjalistycznego w Radomiu przyłączył się do tej akcji, organizując bezpłatne badania przesiewowe.
Badania organizowane są dla osób z grup ryzyka w dniach i dobędą się: we wtorek, 17 września, w godz. 9 - 13 i czwartek, 19 września w godz. 9 - 13.
- Zachęcamy do zapisów na badania pod nrem tel. 48 361 33 61 w dni robocze w godz. 8 - 14 - mówi Karolina Gajewska, rzeczniczka szpitala na Józefowie.
Rak głowy i szyi jest piątym. najczęściej występującym nowotworem złośliwym oraz ósmą najczęstszą przyczyną zgonów z powodu nowotworów złośliwych w Europie. Nowotwory głowy i szyi to każdy nowotwór znajdujący się powyżej obojczyka, z wyłączeniem nowotworów mózgu, gałki ocznej i przełyku. Ponad 90 proc. nowotworów powstaje w komórkach nabłonka wyściełającego wilgotne powierzchnie jamy ustnej, gardła, krtani, nosa i zatok przynosowych, podstawy czaszki, skóry głowy i szyi.
Chociaż uważany jest za chorobę, której można zapobiec, około 60 proc. wszystkich nowotworów głowy i szyi jest diagnozowanych u chorych w późnym stadium zaawansowania klinicznego. W tej grupie dwie trzecie chorych nie przeżywa pięciu lat.
kat, bdb