XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Spektakle w realu i w sieci
„Pornografią” w reżyserii Jana Hussakowskiego w wykonaniu aktorów Teatru Powszechnego zainaugurowano w sobotni wieczór w Radomiu XIV Międzynarodowy Festiwal Gombrowiczowski. Spektakl – zarówno ten, jak i kolejny – „Biesiada u hrabiny Kotłubaj” – z powodu pandemii artyści zaprezentowali mniejszej liczbie widzów.
W ostatniej chwili teatr musiał części widzów zwracać pieniądze za bilety, bo po ostatnich decyzjach rządu okazało się, że na widowni może być zajęta tylko jedna czwarta miejsc. Oficjalna inauguracja festiwalu odbyła się zatem w teatralnym foyer, także przy udziale niewielu osób.
Otwarcia festiwalu dokonała dyrektor Teatru Powszechnego Małgorzata Potocka, a potem jako przedstawicielka władz miasta zrobiła to wiceprezydent Katarzyna Kalinowska.
- Wiemy jakie znaczenie dla Radomia ma ten festiwal, dlatego dziękuję w imieniu pana prezydenta Witkowskiego pani dyrektor Potockiej, że mimo trudnej sytuacji doprowadziła wydarzenie do końca - mówiła wiceprezydent Kalinowska.
Chorzy prezydenci Radosław Witkowski i Mateusz Tyczyński przysłali listy z życzeniami udanego festiwalu.
Wieczorne przedstawienie "Biesiady u hrabiny Kotłubaj" wprawiło publiczność w doskonałe humory. Bo też spektakl przygotowany prze Fundację Republika Marzeń w reżyserii Magdaleny Piekorz zadziwił najpierw niespotykana obsadą, a potem wykonaniem. W dwie role żeńskie, samej Hrabiny i Markizy wcielili się... mężczyźni: Jan Peszek i Jacek Fedorowicz. I chociaż ten drugi, choć bardzo rzadko oglądany ostatnio na teatralnych deskach, wyśmienicie dorównał swemu młodszemu koledze. Towarzyszyli mu m.in. Jerzy Schejbal w roli Barona i ... Tomasz Jachimek w roli kucharza Filipa.
Festiwal potrwa do soboty, 17 października. Codziennie prezentowane będą spektakle teatrów z całej Polski, m.in. Rzeszowa, Gdyni, Krakowa, Tarnowa, Olsztyna i Budapesztu. Przygotowane zostały również atrakcje towarzyszące, w tym wernisaż prac w konkursie na najciekawszy plakat Gombrowiczowski, koncerty oraz spotkania z artystami i twórcami. Festiwal Gombrowiczowski będzie dostępny równolegle w sieci.
bdb
Fot. Anna Wróblewska, Łukasz Wójcik/UM Radom