XV Uliczka Tradycji. Radom i jego mieszkańcy między światowymi wojnami

11 września 2022

Parasole się przydały, bo pogoda tym razem poskąpiła słońca, ale uczestnikom XV Jubileuszowej Uliczki Tradycji niezbyt sprzyjająca aura nie przeszkodziła. Radomianie przenieśli się w sobotę i niedzielę w lata 1915-18. Organizatorzy nadali wydarzeniu hasło „Na progu wolności”.

 

fot. Łukasz Wójcik/UM Radom

 

Temu też tytułowi podporządkowane były liczne atrakcje festynu historycznego. W programie znalazły się m.in. poznawanie kankana i zasad dobrego zachowania oraz nauka dekupażu. Florety skrzyżowali szermierze. Można było obejrzeć trzy interesujące wystawy. Jedna z nich to w zasadzie diorama, na której zrekonstruowano jedno z pomieszczeń lazaretu wojskowego z czasów I wojny światowej. Nie był to jakiś anonimowy szpital wojskowy, a konkretnie ten przeznaczony dla legionistów polskich, który mieścił się w samej Resursie. 

Dzisiaj dokonano też symbolicznej zmiany tabliczek adresowych z rosyjskich na polskie. Na scenie pojawili się aktorzy  Teatru Powszechnego, którzy prezentowali scenki związane z historycznymi wydarzeniami i postaciami okresu międzywojennego W klimat epoki wprowadziły również oraz scenki miejskie w wykonaniu artystów krakowskiej Grupy Locomotora. Spotkaliśmy zatem pucybuta, gazeciarza, a nawet złodzieja ulicznego. Nie mogło zabraknąć kataryniarza.

O muzyczną oprawę tegorocznej „Uliczki Tradycji” zadbali najpierw artyści Operetki Wrocławskiej i Teatru Scena Kamienica z Wrocławia. Przeniosły słuchaczy w świat przedwojennych kabaretów i teatrów operetkowo-rewiowych.

Tags