Z ponad 200 kg na 150. W szpitalu na Józefowie z powodzeniem leczy się chirurgicznie otyłość

23 listopada 2022

Pan Robert ważył 201 kg. W szpitalu w Krakowie lekarze nie chcieli podjąć się operacji bariatrycznej, bo… był za ciężki. Zabieg zdecydowali się przeprowadzić specjaliści ze szpitala na Józefowie w Radomiu. Pacjent stracił w ciągu trzech i pół miesiąca 40 kg. – Czuję się świetnie – zapewnia. Podobnie dobre samopoczucie ma pani Ilona, która „zeszła” ze 164 kg do 121.

 

Pani Ilona z duma pokazała swoja sukienkę, w której chodziła przed zabiegiem

 

Interdyscyplinarny ośrodek bariatryczny w Mazowieckim Szpitalu Specjalistycznym w Radomiu działa od dwóch lat. - Cieszę się, że udało nam się uruchomić ten ośrodek. Otyłość to choroba cywilizacyjna. Co czwarta osoba w Polsce ma z nią problem. Tylko w tym roku w szpitalu na Józefowie wykonano już 80 operacji bariatrycznych - podkreślał wicemarszałek województwa mazowieckiego podczas konferencji, którą zorganizowano podczas dzisiejszego "Otwartego dnia z bariatrią".

Prezes MSS przypomina, że  początki ośrodka były skromne. - Ale dzięki wsparciu samorządu województwa mogliśmy kupić łóżka bariatryczne, stół operacyjny o określonej nośności, sprzęt do poradni chirurgicznej - wylicza Bożenna Pacholczak. Dodaje, że od początku tego roku w poradni chirurgicznej odbywają się konsultacje, po których pacjent jest - albo nie - kierowany na zabieg. - Chcemy, by nasz ośrodek był wiodącym w tym leczeniu, chcemy, aby potrzeby pacjentów były zaspokojone - zapewnia prezes Pacholczak.

Otyłość prowadzi do innych chorób

- Otyłość to epidemia XXI wieku, dotyczy wielu grup ludzi. Jest groźna, bo prowadzi do wielu innych chorób: nadciśnienia, cukrzycy, zwyrodnienia stawów, chorób przewodu pokarmowego, a w ostateczności do kalectwa. Ludzie, którzy na nią cierpią, nie radzą sobie w życiu zawodowym i prywatnym i to dla takich pacjentów jest leczenie zabiegowe - wyjaśnia Paweł Cholewiński, dyrektor d.s. lecznictwa w MSS. - Ale proces terapii zaczyna się od refleksji, pomysłu, że trzeba się leczyć - dodaje.

- W tej chwili dominujące na świecie są dwa zabiegi. Jednym z najpopularniejszych jest rękawowa resekcja żołądka i takich zabiegów wykonujemy najwięcej. Drugim co do częstości zabiegów jest tzw, gastring bay pass - tłumaczy chirurg przeprowadzający operacje Tomasz Szadkowski. Jak zaznacza, pacjent po takim zabiegu opuszcza szpital w ciągu kilku dni i jest w stanie normalnie funkcjonować. - Oczywiście nadal musi współpracować z dietetykiem, czasami również z psychologiem. I pacjent wraca do pełnego zdrowia - zapewnia lekarz.

Zmienić nawyki żywieniowe

Ale pacjent musi się stosować do zaleceń dietetyka. - Są one bardzo ważne zarówno przed, jak i po operacji. Pacjent musi po prostu zmienić nawyki żywieniowe trwale, aby ten sukces, który udaje się osiągnąć poprzez chirurgiczne leczenie otyłości mógł być trwały - wyjaśnia Małgorzata Janusz, dietetyk kliniczny. Jak podkreśla, zwraca się szczególną uwagę na to, by właściwie przygotować pacjenta do operacji w wielopłaszczyznowym aspekcie, w tym ze strony dietetycznej. - Szczegółowo edukujemy pacjentów, w jaki sposób mają sobie radzić dietetycznie po operacji - zaznacza.

Na wszystkich etapach leczenia pacjentowi towarzyszy psycholog kliniczny. - Począwszy od profilaktyki przez konsultacje i dalszą pomoc psychologiczną - mówi specjalistka w tej dziedzinie Justyna Kopycka. Podkreśla, że konsultacja z psychologiem jest ważna, ponieważ ciężar, który niesie na sobie pacjent, jest ogromny. - Większość pacjentów doświadczyła już w życiu wielu porażek, wielu diet, bezradności. Moment operacji jest często momentem zwrotnym w ich życiu. Daje nową siłę, że uda się te problemy pokonać - zapewnia Kopycka. Psycholog ocenia więc, czy pacjent ma w sobie taką gotowość, czy ma emocjonalne zasoby, czy jego motywacja jest wystarczająca, czy ma wsparcie. - Jeśli ich nie ma, jeśli przeżywa jakieś trudności, to psycholog jest po to, żeby pomóc - twierdzi Justyna Kopycka. Sama bardzo ceni terapię grupową z osobami, które mają podobne problemy i zapowiada, ze w Radomiu także będzie ona prowadzona.

„Dzień z bariatrią w Radomiu” jest częścią ogólnopolskiej kampanii społecznej „W Nowym Kształcie” wspierającej leczenie otyłości.

Bożena Dobrzyńska

 

Tags