Zapisy do przedszkola przez sieć

Miasto ogłosiło zasady rekrutacij do przedszkoli dla dzieci urodzonych w roku: 2007, 2006, 2005 i 2004.
Jak to działa? Już teraz - jeśli rodzice chcą pozostawić pociechę w placówce, do której uczęszcza powinni to pisemne potwierdzić w przedszkolu. Natomiast jeśli ubiegają się o miejsce w innym przedszkolu, muszą wziąć udział w zapisie elektronicznym.
Dane dziecka do systemu wpisuje dyrektor przedszkola i przekazuje rodzicom hasło dostępu do elektronicznego konta, tak by sprawdzić poprawności wprowadzonych danych. Rodzice mogą ubiegać się o przyjęcie dziecka do maksymalnie pięciu wybranych przez siebie placówek, a ich listę układają według swoich preferencji. Przedszkole umieszczone na liście na najwyższej pozycji jest przedszkolem tzw. „pierwszego wyboru”.
Rodzice, którzy nie mają dostępu do internetu, mogą pobrać formularz zgłoszeniowy w dowolnym przedszkolu, wypełnić go odręcznie i złożyć - po podpisaniu - w przedszkolu „pierwszego wyboru”. Informacje zawarte w wypełnionym formularzu wprowadzi do systemu dyrektor tego przedszkola.
Ostateczną decyzję o przyjęciu dziecka do przedszkola podejmuje dyrektor, odwołania rozpatruje prezydent miasta za pośrednictwem dyrektora przedszkola.
Magistrat zapewnia, że elektroniczny system ewidencji podań do radomskich przedszkoli gwarantuje stosowanie jednolitych zasad zapisów i kryteriów przyjęcia dziecka do wybranego przedszkola. Jest on przeznaczony dla dzieci zameldowanych i mieszkających w Radomiu, a data złożenia formularza nie stanowi kryterium kwalifikacyjnego.
Urząd Miejski informuje, że zarejestrowane w systemie elektronicznym podania zostaną automatycznie uszeregowane zgodnie z jednolitymi kryteriami kwalifikacyjnymi. Ewidencja podań o przyjęcie dzieci do oddziałów przedszkolnych prowadzona jest w podziale na grupy wiekowe trzy-, cztero-, pięcio- i sześciolatków wskazane przez dyrektora w ofercie przedszkola. Przedszkola mogą tworzyć oddziały mieszane np. cztero- i pięciolatków. Liczba wolnych miejsc do rekrutacji w poszczególnych grupach wiekowych jest uzależniona od możliwości organizacyjnych placówek. Każdemu z kryteriów przypisano kod liczbowy o wartości tak dobranej, aby była ona zawsze większa od sumy kodów liczbowych dowolnej kombinacji kryteriów niżej na liście umieszczonych.
Do przedszkoli będą przyjmowane w pierwszej kolejności dzieci: sześcioletnie, realizujące roczne obowiązkowe przygotowanie przedszkolne, matek lub ojców samotnie je wychowujących, matek lub ojców, wobec których orzeczono znaczny lub umiarkowany stopień niepełnosprawności, całkowitą niezdolność do pracy lub niezdolność do samodzielnej egzystencji, umieszczone w rodzinach zastępczych.
Kryteria dodatkowe to: zameldowanie i zamieszkiwanie dziecka w Radomiu; praca lub nauka (w trybie dziennym) obojga rodziców/prawnych opiekunów; zapis na całodniowy pobyt (powyżej 5 godzin dziennie i korzysta z trzech posiłków), ubieganie się po raz pierwszy o przyjęcie do tego samego przedszkola przez rodzeństwo; orzeczenie o niepełnosprawności rodzeństwa; posiadanie dwojga lub więcej rodzeństwa poniżej 14 roku życia; uczęszczanie wcześniej do żłobka, pobyt w placówce opiekuńczo-wychowawczej oraz w rodzinach objętych nadzorem kuratorskim; uczęszczanie przez rodzeństwo do przedszkola wskazanego na pierwszym miejscu listy preferencyjnej.
(bdb)