• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Zmiany w strefie parkowania. W nowych automatach zapłacimy kartą i BLIK-iem

20 kwietnia 2021

Ich zaletą jest m.in. to, że za postój będzie można zapłacić w nich nie tylko gotówką, ale także kartą płatniczą albo BLIK-iem. Nowe parkomaty w strefie płatnego parkowania zaczną działać od środy, 28 kwietnia. Od tego samego dnia opłaty będą też pobierane na trzech kolejnych fragmentach ulic.

 

Trwają przygotowania do montażu nowych parkomatów

 

Aż 86 nowych parkomatów

W najbliższych dniach w centrum Radomia zamontowanych zostanie aż 86 wyprodukowanych w tym roku parkomatów. Od kilku dni przy wszystkich ulicach lub placach wchodzących w skład strefy trwają przygotowania do wymiany urządzeń. -  W sąsiedztwie dotychczasowych instalowane są fundamenty pod nowe maszyny. Obecna umowa z firmą Projekt & Parking skończy się we wtorek, 27 kwietnia. Tego dnia po godzinie 16 stare parkomaty zostaną wyłączone oraz zabezpieczone w taki sposób, by nie można było z nich już korzystać. Później będą sukcesywnie demontowane. Nowe maszyny zaczną natomiast funkcjonować od 28 kwietnia od godziny 8. Postawi je i zaprogramuje wyłoniona w przetargu spółka City Parking Group z Grudziądza - wyjaśnia rzecznik MZDiK Dawid Puton.

Nowością jest to, że za parkowanie w strefie będzie można wreszcie zapłacić kartą płatniczą albo BLIK-iem. Rozszerzona zostanie poza tym opcja płatności mobilnych. - Zwycięska firma będzie musiała także stworzyć nową bazę danych oraz przeszkolić pracowników SPPN. Serwisanci mają usuwać ewentualne usterki parkomatów w czasie do 30 minut od ich zgłoszenia - zaznacza rzecznik.

City Parking Group za cztery lata obsługi strefy otrzyma ponad 3 mln 750 tys. zł.

Nowe w strefie

Ostatnia środa kwietnia będzie jednocześnie pierwszym dniem poboru opłat przy trzech odcinkach ulic, które od 7 stycznia bieżącego roku, na mocy uchwały Rady Miejskiej w Radomiu, zostały dołączone do SPPN. Są to ulice: 25 Czerwca (pomiędzy rondem Mikołajczyka a ulicą Żeromskiego), Malczewskiego (pomiędzy placem Kazimierza Wielkiego a ulicą Kelles-Krauza) oraz Niedziałkowskiego (między ulicami Żeromskiego a Kelles-Krauza).

- Do tej pory nie było przy nich parkomatów, więc opłaty za postój nie były pobierane. Okres "promocji" już się jednak kończy, dlatego od 28 kwietnia trzeba zwracać uwagę na nowe znaki. Uchwała przyłączyła również do strefy całe ulice Waryńskiego i Wyszyńskiego. Ze względu na roboty Wodociągów Miejskich (już trwające oraz planowane) parkomaty przy tych dwóch drogach będą włączone w późniejszym terminie, po skończeniu inwestycji wodociągowej - tłumaczy Dawid Puton.

Nie zmieniają się natomiast opłaty za parkowanie. (Są takie same od około 10 lat). Przypominamy: minimalna opłata wynosi 60 gr za kwadrans postoju. Za pierwszą godzinę płacimy 2,40 zł, za drugą - 2,80 zł, za trzecią - 3,20 zł, a za czwartą i każdą kolejną - 2,40 zł. Opłaty te obowiązują tylko od poniedziałku do piątku (w dni powszednie) od godziny 8 do 16.

kat, bdb

 

Tags