Znak rozpoznawczy Radomia?

23 lutego 2007

„Dzieło sztuki samo w sobie”, swoista ikona miasta – tak o zwycięskim projekcie na adaptację budynku starej elektrowni przy ul. Kopernika na muzeum sztuki mówią członkowie jury. Konkurs ogłoszony przez Mazowieckie Centrum Sztuki Współczesnej wygrał zespół architektów z Warszawy. Wyróżnienie jest zarazem zaproszeniem do negocjacji i podpisania umowy na projekt budowlany.

Zwycięski projektZwycięski projekt zaprezentowano na specjalnej konferencji prasowej z udziałem wszystkich członków sądu konkursowego. Jak zapewnia szefowa Mazowieckiego Centrum Agata Morgan pomysł architektów z Warszawy najbardziej odpowiadał oczekiwaniom organizatorom konkursu. - Wszyscy jednomyślnie podkreślali nowatorstwo i oryginalność zwycięskiej propozycji. – argumentuje.

- Dzisiejszemu Radomiowi potrzebne jest taki obiekt, który w planach pomysłodawców centrum ma stać się nie tylko przestrzenią ekspozycyjną, ale w przyszłości także miejscem dla kawiarni czy sali kinowej (sieć kin studyjnych) - zaznacza Andrzej Wajda, jeden z pomysłodawców stworzenia w Radomiu takiego miejsca. – Radom rozwija się w kierunku „miasta szkół”, a Centrum stanowić będzie część ogólnego kształcenia poprzez sztukę. Będzie wyspą dla ludzi, którzy czegoś poszukują. Sprawi, że  przez Radom nie będzie się tylko przejeżdżać w drodze do Kielc czy Krakowa, ale zatrzymywać po to, aby obejrzeć bogate radomskie zbiory sztuki współczesnej oraz zwrócić uwagę na sam budynek – przykład nowatorskiej architektury urbanistyczno–artystycznej. Wajda jest pomysłodawcą Centrum

Z Wajdą zgadza się członek jury, profesor Politechniki Łódzkiej Marek Pabich, który uważa zwycięski projekt za dzieło ”sztuki samo w sobie”. - Praca ta to symbioza nowego i starego, rzeźba wstawiona w starą tkankę, gdzie nowoczesna forma dynamicznie przenika przez to co już jest. To swego rodzaju ciągłość historii, przejść czasoprzestrzennych - podkreśla. Agata Morgan ma natomiast nadzieję, że nowy budynek „Elektrowni” stanie się swoistą ikoną miasta, miejscem, gdzie będziemy spotykać się przez  najbliższe kilkadziesiąt lat. Jury chwali projekt

W skład zwycięskiego zespołu wchodzą architekci: Andrzej Kikowski, Damian Cyryl Kotwicki, Damian Cwalina, Marcin Bądaruk, Darek Kwiatkowski, Hubert Trammer, Lech Rowiński i inż. Arkadiusz Czerniak. „Elektrownia” będzie przebudowywana z pieniędzy Mazowieckiego Urzędu Marszałkowskiego, ma kosztować niecałe 10 mln zł.