Znowu będą korki

W pierwszej kolejności drogowcy będą kończyć rozpoczęte jesienią, a przerwane z powodu zimy prace na ulicach: Kościuszki, 1905 roku, Dowkonta i Grzecznarowskiego. Po zakończeniu tych robót ekipy pozostaną jednak w tej części miasta. Szykuje się bowiem jedna z największych inwestycji drogowych w Radomiu – to modernizacja kolejnego odcinka ul. 1905 Roku - od ul. Młodzianowskiej do ul. Limanowskiego. Ma tu powstać dwupoziomowe skrzyżowanie ulic: 1905 Roku i Młodzianowskiej. Ta druga będzie także przebudowywana na odcinku od ul. Sedlaka do ul. Gdyńskiej.
- Kolejne duże zadanie to przebudowa zespołu skrzyżowań ulic: Narutowicza, Kościuszki i Traugutta. Tu największa zmiana będzie dotyczyć tzw. Placu Małgorzatki. Przetnie go nowa ulica, co spowoduje, że zmieni się także w tym rejonie organizacja ruchu – wyjaśnia dyrektor MZDiK Marek Czyż.
MZDiK właśnie ogłosił przetarg na przebudowę skrzyżowania.
Roboty drogowe planowane są w tym roku również na ulicy Chrobrego, gdzie do wyremontowania pozostała jeszcze zachodnia jezdnia na odcinku od 11 Listopada do Żółkiewskiego. Miasto otrzyma na ten cel 1,4 mln zł w ramach tzw. schetynówek, czyli Narodowego Programu Przebudowy Dróg Lokalnych. MZDiK planuje też przebudowę ulic: Wałowej, Mickiewicza, Witkacego na odcinku od ul. Armii Krajowej do Godowskiej, Kozienickiej od ronda Popiełuszki do ul. Potkańskiego oraz uliczek wokół Rynku.
W tegorocznym budżecie miasta znalazło się również kilka dużych inwestycji drogowych, których realizacja jest jednak uzależniona od pozyskania funduszy unijnych. Jest wśród nich m.in. przebudowa ulic: Warszawskiej, Żółkiewskiego, Wojska Polskiego i Słowackiego, a także wiaduktu łączącego ul. Żeromskiego z Lubelską.
Miasto zamierza także w ramach tzw. inwestycji czynowych dofinansować przebudowy dróg lokalnych, często o nawierzchni gruntowej. Na podstawowej liście znalazło się 17 zadań. Drogowcy pojawią się m.in. na ulicach: Poniatowskiego, Banacha, Bieszczadzkiej, Borowej, Jarzębinowej, Koszarowej, Kuśnierskiej, Lema, Łącznej, Głuchej, Mechanicznej, Sąsiedniej, Studziennej, Topolowej, Towarzyskiej, Wiśniowej i Wojdana. Ich mieszkańcy pokrywają od tego roku 10 procent kosztów całej inwestycji.
(bdb)