Zważyła tysiące dzieci urodzonych w RSS. Teraz jej odlew stanął przy ul. Narutowicza na Szlaku Symboli Radomia
Zważono na niej ponad 30 tys. niemowląt! Teraz waga z oddziału ginekologiczno-położniczego Radomskiego Szpitala Specjalistycznego została… pomnikiem. Jej odlew stanął przed dawnym pawilonem przy ulicy Narutowicza, gdzie przez lata na świat przychodziły kolejne dzieci.
- Bardzo się cieszymy, że waga niemowlęca, symbol Radwagu mogła stać się pomnikiem i stanąć w tym miejscu. Ta waga służy do tego, aby ważyć dzieci, które właśnie przyszły na świat, to niezwykle ważne, choćby dlatego, że na podstawie wagi niemowlaka jest ustalana dawka szczepionki - mówił Michał Staniak z Radwagu, producenta wag.
Waga, której odlew stanął przed szpitalem, to model aktualnie wykorzystywany w RSS. Podobne od ponad 20 lat są wykorzystywane na radomskiej porodówce.
- W tym czasie zaważono nimi ponad 30 tysięcy niemowląt. Z ciekawostek: w ostatnim roku najmniejsze z dzieci ważyło zaledwie 720 g, największe - 4900 g. Te wagi towarzyszą nam w szpitalu od lat. Cieszę się, że Radomski Szpital Specjalistyczny mógł się włączyć w inicjatywę tworzenia szlaku symboli Radomia, bo ze swoją tradycją jest też częścią historii Radomia - mówiła podczas sympatycznej uroczystości Barbara Łopyta, dyrektor RSS.
21. na szlaku
Waga niemowlęca Radwagu jest już 21. pomnikiem na Szlaku Symboli Radomia. Dołączyła do m.in. butów z Radoskóru, roweru z Fabryki Broni, serka homogenizowanego Rolmleczu, czy maszyny do szycia z Łucznika. Przypomnijmy, te symbole to odlewy wyrobów, przedmiotów produkowany w Radomiu, przed laty, ale też współcześnie.
- Cieszymy się, że dzięki współpracy ze szpitalem i Radwagiem mamy kolejny pomniczek na naszym szlaku. Zapraszamy na naszą stronę Symbole Radomia, aby poznać je wszystkie. Wiemy, że nasz szlak znajduje się wśród najpopularniejszych w Polsce. Z danych Informacji Turystycznej na radomskim dworcu wynika, że Szlak Symboli Radomia cieszy się największa popularnością wśród osób przyjeżdżających do miasta. O te pomniki pytają najczęściej wybierając atrakcje do zwiedzania - podkreśla Sebastian Pawłowski, współautor Szlaku Symboli Radomia.
Atrakcyjna przestrzeń miejska
Projekt powstał w 2018 r. w ramach Budżetu Obywatelskiego Radomia. Wtedy na ulicach miasta pojawiło się pierwszych 14 pomników.
- Naszym celem było pokazania mieszkańcom i przyjezdnym co było, albo jest produkowane w Radomiu, ale chcieliśmy też uatrakcyjnić przestrzeń miejską. Przez lata rozbudowywaliśmy szlak i nie nie mówimy ostatniego słowa. Rozmawiamy z kolejnymi podmiotami i w tym roku pojawią się jeszcze dwa lub trzy symbole - zapowiada Maciej Stępnikowski, współautor Szlaku Symboli Radomia.
kat, bdb