• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

25 lat więzienia dla mężczyzny, który udusił kobietę, a potem podpalił jej mieszkanie

18 listopada 2019

Na 25 lat więzienia skazał Sąd Okręgowy w Radomiu Macieja Z., którego uznał winnym zabójstwa 66-letniej kobiety i podpalenia – dla zatarcia śladów morderstwa – jej mieszkania przy ul. Kolberga w Radomiu w grudniu 2017 roku. Wyrok nie jest prawomocny.

 

zzzP1240260

 

Do tragicznego zdarzenia doszło w pierwszych dniach grudnia 2017 roku. Strażacy podczas gaszenia pożaru, który wybuchł w bloku, znaleźli ciało 66-latki. Podejrzewali, że przyczyną pożaru było zaprószenie ognia. Potem okazało się, że Alicja K. została wcześniej uduszona i obrabowana, a mieszkanie podpalone. W mieszkaniu zginął także pies, którego oskarżony zostawił w środku odcinając drogę ucieczki.

Prokurator postawił 33-letniemu Maciejowi Z. łącznie sześć zarzutów. Mężczyzna przyznał się do popełnienia dwóch przestępstw, a co do morderstwa przedstawił własną wersję zdarzenia, „rażąco sprzeczną z ustaleniami sądu” – podała sędzia Katarzyna Siczek przedstawiając ustne motywy wyroku. Przyznała, że nie istnieje bezpośredni dowód zbrodni, bo nie ma świadków, ale łańcuch poszlak poparty dowodami (nagrania z kamer monitoringu, odciski palców na kubku i opasce, którą kobieta miała skrepowane ręce, ślady DNA na niedopałkach papierosów, klucz do mieszkania Alicji K. i zabrane z niego przedmioty znalezione w aucie Macieja Z.) wskazują na sprawstwo oskarżonego.

– Wyniki sekcji zwłok kobiety wskazały, że była stosowana przemoc – podkreślała sędzia Siczek. Dodała, że do śmierci doszło na skutek uduszenia apaszką poprzez zatkanie dróg oddechowych.

Sędzia przyznała że wyrok jest surowy, ale dla Macieja Z. nie ma okoliczności łagodzących. – Zamordował matkę swojej koleżanki. Wykorzystując swoją przewagę fizyczną i ufność kobiety skrępował i udusił – mówiła sędzia referent.

Maciej Z. popełnił przestępstwa w warunkach recydywy, dlatego prokurator wnioskował, by pozostał w areszcie do czasu rozpoczęcia odbywania właściwej kary (po uprawomocnieniu wyroku). Sąd wyraził na to zgodę.

bdb

 

Tags

Dodaj komentarz