26. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Zestawienie klasyki ze współczesnością
„Beethoven – ojciec wielkiego symfonizmu” – taki tytuł nosi koncert w ramach 26. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, który odbędzie się w piątek, 8 kwietnia o godz.18 w sali Radomskiej Orkiestry Kameralnej. Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia.
Wykonawcy: Martin James Bartlett – fortepian (występuje dzięki uprzejmości Warner Classics),
Lukáš Pohůnek – dyrygent, Radomska Orkiestra Kameralna.
W programie: Wolfgang Amadeusz Mozart – Adagio i Fuga, L.van Beethoven – II Koncert fortepianowy B-dur op. 19, Krzysztof Penderecki – Sinfonietta No.1, Grażyna Bacewicz – Divertimento na smyczki.
Najlepszy w Radomiu fortepian
26. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena po raz kolejny zawita do Radomia.Myślą przewodnią tej edycji jest ukazanie Beethovena jako ojca wielkiego symfonizmu. Radomska Orkiestra Kameralna będzie gościła Martina Jamesa Bartletta, pianistę dysponującego niezłomną techniką, który gra z dojrzałością i elegancją rzadko spotykaną u osób tak młodych. Tym razem koncert odbędzie się w sali koncertowej przy ul. Żeromskiego 53, bo to tu znajduje się najlepszy w Radomiu fortepian koncertowy Yamaha CFX.
Klasyka i współczesność
Program koncertu będzie zestawieniem klasyki i współczesności, dlatego też usłyszymy utwory najznamienitszych kompozytorów: Wolfgang Amadeusz Mozart - Adagio i Fuga czy Ludwig van Beethoven - II Koncert fortepianowy B-dur op. 19, a także Grażyna Bacewicz - Divertimento na smyczki. Koncert ten jest także okazją, aby uczcić pamięć zmarłego dwa lata temu prof. Krzysztofa Pendereckiego, jednego z największych współczesnych polskich kompozytorów. Orkiestra wykona wymagającą dużej precyzji, napisaną przez mistrza 20 lat temu, Sinfoniettę No 1. Podczas tej edycji festiwalu niezwykłych, artystycznych wrażeń dostarczą radomskim melomanom światowej sławy artyści: Martin James Bartlett - fortepian (Wielka Brytania), a orkiestrę poprowadzi słowacki dyrygent Lukáš Pohůnek.
Niezwykle uzdolniony, młody pianista
Wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich miłośników muzyki będzie występ niezwykle uzdolnionego pianisty Martina Jamesa Bartletta, który zagra podczas festiwalu dzięki uprzejmości Warner Classics. Pianista dysponuje niezłomną techniką, a gra z dojrzałością i elegancją rzadko spotykaną u osób tak młodych. Podpisał kontrakt na wyłączność z wytwórnią Warner Classics i w maju 2019 roku wydał swój pierwszy album, poruszający temat miłości i śmierci w dziełach Bacha, Liszta, Schumanna, Granadosa, Wagnera oraz Prokofiewa. Jednym z pierwszych sukcesów Martina Jamesa Bartletta było zdobycie I nagrody w konkursie BBC na „młodego muzyka roku” w 2014 roku. Pozwoliło mu to rozpocząć współpracę z Orkiestrą Symfoniczną BBC, Szkocką Orkiestrą Symfoniczną BBC, Orkiestrą Symfoniczną Bournemouth oraz Królewską Orkiestrą Filharmoniczną, jak również udać się na serię recitali w całym kraju. W 2015 roku zadebiutował w BBC Proms, wykonując Rhapsody in Blue Gershwina wraz z Królewską Orkiestrą Filharmoniczną. W kolejnym roku miał możliwość uświetnienia mszy dziękczynnej z okazji 90-tych urodzin Królowej Elżbiety II. W 2017 roku, jeszcze w trakcie studiów licencjackich w Royal College of Music, gdzie studiował pod okiem prof. Vanessy Latarche, został ćwierćfinalistą Międzynarodowego Konkursu Pianistycznego im. Van Cliburna, zaś w 2020 roku został zdobywcą pierwszej nagrody na pierwszym Międzynarodowym Konkursie Virtualoso w Cleveland. W 2021 roku ukończył z wyróżnieniem studia licencjackie i magisterskie oraz uzyskał dyplom artystyczny Royal College of Music, odbierając nagrodę Queen Mother Rosebowl z rąk Księcia Karola.
Ten niezwykle utalentowany młody pianista wykona II Koncert fortepianowy B-dur op. 19 Ludwiga van Beethovena. Koncert jest według numeracji opusowej drugim z pięciu koncertów kompozytora, jednak chronologicznie pierwszym. W ukształtowaniu formalnym, jak również w zachowanych proporcjach pomiędzy partią fortepianu i orkiestry widać wyraźne wpływy koncertu klasycznego i jego czołowego przedstawiciela W. A. Mozarta. W tak skomponowanym utworze oraz w pogodnym charakterze całości odzwierciedlają się w pełni radosne, beztroskie wrażenia pierwszych szczęśliwych lat pobytu Beethovena w Wiedniu.
Bardzo inspirujący słowacki dyrygent
Tym razem Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Lukáš Pohůnek. Opisany przez prof. Kurta Masura jako „wybitny, utalentowany i bardzo inspirujący”, Lukáš Pohůnek jest jednym z wschodzących dyrygentów swojego pokolenia. Urodził się w rodzinie muzyków w Żylinie w październiku 1988 roku. Tam później uczęszczał do Konserwatorium Muzycznego i ukończył studia na trąbce w klasie swojego ojca Jana Pohůnka. Następnie uczęszczał na zajęcia prof. Leoša Svárovskiego w Akademii Sztuk Scenicznych w Pradze, gdzie uzyskał tytuł magistra dyrygentury. Do tej pory rozwinął silną pozycję jako dyrygent gościnny i współpracował z wieloma orkiestrami na świecie.
Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia. Szczegóły wkrótce.
- Lukáš Pohůnek