27. Wielkanocny Festiwal Ludwiga van Beethovena. Radomski koncert to zestawienie klasyki i współczesności

29 marca 2023

Radomska Orkiestra Kameralna zaprasza w piątek, 21 marca o godz. 18 na koncert w ramach 27. Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Organizatorzy chcą uczcić pamięć prof. Krzysztofa Pendereckiego w trzecią rocznicę śmierci jednego z największych współczesnych polskich kompozytorów. Dla naszych Czytelników mamy bilety.

 

Sarah McElravy (fot. Julia Wesely)

 

W programie: Valentyn Silvestrov Elegia; Krzysztof Penderecki Sinfonietta nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową, wersja na flet; Benjamin Britten Lachrymae (Łzy), na altówkę solo i smyczki; Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fletowy D-dur KV 314, Symfonia A-dur KV 201.

Pomiędzy Wschodem a Zachodem

Przed melomanami już 27. edycja Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena. Program koncertów festiwalowych zbudowany został wokół przewodniego hasła tegorocznej edycji „Beethoven - pomiędzy Wschodem a Zachodem”, naświetlając problem koegzystencji kultury Wschodu i Zachodu w muzyce.

W Radomiu niezwykłych, artystycznych wrażeń dostarczą melomanom światowej sławy artyści: Massimo Mercelli – flet (Włochy), Sarah McElravy – altówka (Kanada) oraz Radomska Orkiestra Kameralna pod batutą Jurka Dybała. Program festiwalowego koncertu, podczas którego organizatorzy chcą uczcić pamięć prof. Krzysztofa Pendereckiego w trzecią rocznicę śmierci jednego z największych współczesnych polskich kompozytorów, będzie zestawieniem klasyki i współczesności: Valentyn Silvestrov Elegia; Krzysztof Penderecki Sinfonietta nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową, wersja na flet; Benjamin Britten Lachrymae (Łzy), na altówkę solo i smyczki; Wolfgang Amadeus Mozart Koncert fletowy D-dur KV 314, Symfonia A-dur KV 201.

Wyjątkowym przeżyciem dla wszystkich miłośników muzyki będzie występ światowej sławy flecisty Massimo Mercelliego oraz altowiolistki Sarah McElravy.

Włoski flecista i kanadyjska skrzypaczka

Massimo Mercelli to światowej klasy włoski flecista, który może poszczycić się współpracą z wybitnymi kompozytorami muzyki współczesnej rzędu Krzysztofa Pendereckiego, Sofii Gubaiduliny, Philipa Glassa, Michaela Nymana, Luisa Bacalova, Richarda Galliano, Ennio Morricone, a także Giovanniego Sollimy, Nicoli Piovaniego, czy Gabriela Prokofiewa. Samouk, a następnie uczeń słynnych flecistów Maxence’a Larrieu i André Jauneta, regularnie występuje w prestiżowych salach koncertowych. Podczas koncertu wykona on Sinfoniettę nr 2 na klarnet i orkiestrę smyczkową, wersja na flet Krzysztofa Pendereckiego oraz Koncert fletowy D-dur KV 314 Wolfganga Amadeusa Mozarta.

W 1778 roku, na zamówienie Ferdinanda de Jean – flecisty amatora - Mozart skomponował Koncert fletowy D-dur. Przez wiele lat był on uważany za oryginalną kompozycję, aż do 1920 r., kiedy to w Mozarteum w Salzburgu odnalazły się głosy zaginionego koncertu obojowego, skomponowanego w 1777 roku. Okazało się, że obydwa utwory są bez mała identyczne. De Jean był absolutnie zachwycony napisanym dla niego utworem, szczególnie wielbił część II – Andante. Jednakże musiał zdawać sobie sprawę, że został oszukany przez kompozytora, skoro rozważał nawet zmniejszenie jego honorarium za niedotrzymanie warunków umowy!

Sarah McElravy to kanadyjska skrzypaczka i altowiolistka, wszechstronna i fascynująca artystka, którą często można usłyszeć zarówno w repertuarze solowym, jak i kameralnym. Należy do nielicznego grona artystów, którzy w sposób mistrzowski opanowali grę zarówno na skrzypcach, jak i altówce, a jej kariera cieszy się ogromnym uznaniem i obejmuje występy na całym świecie. Jako solistka, Sarah McElravy występowała z wieloma czołowymi orkiestrami świata. Sarah McElravy gra na skrzypcach Ferdinanda Gagliana z 1791 roku oraz altówce Lorenza Storioniego z 1785 roku, które zostały jej wypożyczone dzięki uprzejmości fundacji Dkfm. Angelika Prokopp Privatstiftung z Wiednia. Podczas koncertu solistka wykona Lachrymae (Łzy), na altówkę solo i smyczki Benjamina Brittena.

Warto zauważyć, że tym razem Radomską Orkiestrę Kameralną poprowadzi Jurek Dybał – dyrygent, w latach 2018-2021 dyrektor orkiestry Sinfonietta Cracovia oraz Międzynarodowego Festiwalu im. Krzysztofa Pendereckiego w Zabrzu. Prowadzi grupę kontrabasistów Wiener Philharmoniker i Wiener Staatsoper. Założyciel i dyrygent Orkiestry Kameralnej im. Jana Ignacego Paderewskiego. Absolwent Państwowej Szkoły Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Bytomiu w klasie kontrabasu prof. Gerarda Przybyły oraz Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie prof. Andrzeja Mysińskiego.

Bilety na koncert w cenie 35, 30, 25 i 20 zł dostępne w kasie ROK oraz przez internet na stronie www.rok.art.pl. Dla naszych Czytelników mamy zaproszenia. Szczegóły w Darmowych wejściówkach.

 

Tags