45. rocznica Radomskiego Czerwca ’76. „Pamiętamy o bohaterach”

25 czerwca 2021

Dzisiaj, w 45. rocznicę Protestu Robotniczego Czerwiec ’76 odbyły się – ze względu na cały czas panującą pandemię – skromne uroczystości przypominające wydarzenia i ich uczestników. Uroczysta msza święta, została odprawiona w katedrze, zamiast tradycyjnie u zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca.

 
 
 
Wcześniej uczestnicy uroczystości, m.in. władze miasta, parlamentarzyści, związkowcy i przedstawiciele organizacji społecznych, w tym członkowie Stowarzyszenia Radomski Czerwiec 76 złożyli kwiaty przy tablicy umieszczonej przy siedzibie Regionalnej Dyrekcji Lasów Państwowych (to tu w czasach protestu mieścił się Komitet Wojewódzki PZPR, który został w trakcie manifestacji podpalony) oraz przy kamieniu upamiętniającym wydarzenia z 1976 roku, u zbiegu ulic Żeromskiego i 25 Czerwca.
 
"Pamiętamy o bohaterach tamtych wydarzeń i składamy hołd uczestnikom dramatycznych starć z 1976 roku. To właśnie tu – w Radomiu – upomniano się o godność i lepsze życie, występując przeciwko komunistycznej władzy. Dzięki bohaterskiej postawie robotników, którzy nie bali się powiedzieć „dość”, dziś z dumą możemy mówić, że Zaczęło się w Radomiu! Cześć i chwała bohaterom!" - odnotował w mediach społecznościowych prezydent Radomia Radosław Witkowski.
 
kat, bdb  

Tags