46. rocznica Radomskiego Czerwca ’76. Uroczystości pod pomnikiem, koncert na pl. Jagiellońskim

24 czerwca 2022

Uroczyste obchody 46. rocznicy Radomskiego Protestu Robotniczego Czerwiec 76 odbędą się w ten  weekend (24 – 26 czerwca). W programie jest wiele wydarzeń upamiętniających wydarzenia sprzed lat. Na koncercie „Radomski Czerwiec Wolności” wystąpią Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów i Kult.

 

fot. Anna Wróblewska/UM Radom

 

- Chcemy po raz kolejny z dumą przypominać o tym, że polska i europejska droga do wolności zaczęła się w Radomiu. Bardzo się cieszę, że po dwóch latach ograniczeń związanych z pandemią, możemy wrócić do takich obchodów, jakie organizowaliśmy w poprzednich latach i zaprosić mieszkańców m.in. na duże muzyczne wydarzenie na placu Jagiellońskim - podkreśla prezydent Radosław Witkowski.

Cegiełka z berlińskiego muru

Współorganizatorami obchodów, jak co roku, są także: Stowarzyszenie Radomski Czerwiec 76 oraz Zarząd Regionu NSZZ Solidarność Ziemia Radomska.

– Każda rocznica jest dla nas wielkim przeżyciem. Cieszę się, że miasto podtrzymuje wolę organizowania takich dużych obchodów. Ta historia musi być przypominana, bo Radomski Czerwiec niewątpliwie wyjął cegiełkę z muru berlińskiego – uważa prezes stowarzyszenia Stanisław Kowalski.

– Bardzo się cieszę, że po dwóch latach przerwy spowodowanej pandemią możemy wrócić w to miejsce, gdzie zawsze odbywały się główne uroczystości, czyli pod pomnik Radomskiego Czerwca. Tu w sobotę, 25 czerwca o godz. 13 zostanie odprawiona msza święta polowa, po której odbędzie się ceremonia upamiętniająca wszystkich, którzy w 1976 roku walczyli o wolność – zapowiada wiceprzewodniczący NSZZ Solidarność Ziemia Radomska Krzysztof Kośla.

Ludzie miasta wolności

Już dzisiaj, 24 czerwca odbędzie się promocja zbioru reportaży będących pokłosiem warsztatów zorganizowanych w ramach Free(Ra)dom Festival 2021 oraz pokaz reportażu filmowego "Ludzie miasta wolności"  i wydawnictwa. Gościem specjalnym będzie wybitny reportażysta Jacek Hugo-Bader.

W sobotę, 25 czerwca przed południem odbędzie się bieg radości „Dumne Warchoły”. O godz. 13 przy pomniku Radomskiego Czerwca ’76 zostanie odprawiona uroczysta msza święta, natomiast wieczorem, o godz. 19 odbędzie się plenerowy koncert. Podczas widowiska muzycznego „Radomski Czerwiec Wolności” na placu Jagiellońskim wystąpią Krzysztof Cugowski z Zespołem Mistrzów oraz Kult.

– Pamięć o historii to jedno, natomiast naszym drugim celem jest budowanie wspólnoty. A nic nie buduje wspólnoty tak, jak wspólne przeżywanie pozytywnych emocji. Najwięcej tych pozytywnych emocji dostarczy niewątpliwie widowisko na placu Jagiellońskim, ale zapraszamy także na inne wydarzenia – zachęca wiceprezydent Mateusz Tyczyński.

Prawie tak jak w PRL

W niedzielę 26 czerwca odbędzie się piknik rodzinny „Przystanek PRL”, który będzie m.in. okazją do spotkania z bohaterami Czerwca 76. Na pikniku tradycyjnie na mieszkańców będzie czekało wiele atrakcji m.in. wystawa przedmiotów codziennego użytku, jednośladów oraz odzieży, charakterystycznej dla tamtego okresu. Organizatorzy chętnych nauczą pisania na maszynie, szydełkowania, grania w gumę, kapsle. Każdy uczestnik będzie miał możliwość skosztowania napojów z saturatora oraz waty cukrowej. Na Placu Corazziego pojawi się też czarna... Wołga z białymi firankami w oknach. Więcej informacji na temat pikniku na stronie https://resursa.radom.pl/przystanek-prl-piknik-rodzinny-na-placu-corazziego/. Tego samego dnia odbędzie się również X edycja Półmaratonu Radomskiego Czerwca.

Źródło: UM Radom

Tags