Agresja Rosji na Ukrainę. Radomianie pośpieszyli z pomocą wschodnim sąsiadom

26 lutego 2022

Radomianie ruszyli z pomocą dla ogarniętej wojną Ukrainy. W internecie można znaleźć wiele informacji, jak można wesprzeć naszych wschodnich sąsiadów: przekazując w miejsca zbiórek najpotrzebniejsze teraz rzeczy, albo przyjmując pod swój dach uciekających z ojczyzny kobiety z dziećmi.

 

fot. Widzialna Ręka/facebook

 

Jak poinformował prezydent Radosław Witkowski, o pomoc do Radomia zwróciło się miasto Winnica w Ukrainie, które pilnie potrzebuje leków i opatrunków dla walczących, ukraińskich żołnierzy. "Czas nagli, dlatego ze zbiórką już ruszyliśmy i zachęcamy wszystkich chcących pomóc do Kamienicy Deskurów do godz. 20.00. Również w niedzielę i w poniedziałek będzie można wesprzeć zbiórkę na rzecz Ukrainy w godz. 10.00-20.00. Z transportem na granicę polsko-ukraińską ruszamy najpóźniej we wtorek, by pomoc dotarła na czas!" - pisze prezydent.

Lista potrzebnych rzeczy to:
- wazopresory (leki obkurczające naczynia krwionośne),
- heparyny drobnocząsteczkowe i leki przeciwzakrzepowe, np. Acard, Aspiryna, Polopiryna, Diosminex, Biohespan, Lioton forte,
- analogi Sevorane (wziewne anestetyki),
- leki przeciwbólowe,
- środki odkażające, np. Octenisept
- gąbki hemostatyczne,
- bandaże gipsowe,
- urządzenia do zewnętrznego zespolenia złamań kończyn,
- szwy i opatrunki bandaże hemostatyczne,
- opaski uciskowe.

Publikujemy także list, który radomski samorząd otrzymał z Winnicy.

„Drodzy przyjaciele Winnicy i Ukrainy, Ukraina walczy teraz o swoją wolność. Siły Zbrojne Ukrainy stoją aktualnie na przeciwko rosyjskiego wroga w każdej części kraju. Rosyjscy zbrodniarze wojenni strzelają teraz do cywilów. Jestem absolutnie pewien, że to nie wszystko. Walczymy o podstawowe zasady ludzkiego współistnienia na całym świecie: prawo do bezpiecznego życia we własnym, suwerennym państwie; do wyboru własnego rządu w wolnych wyborach; do wolności słowa i swobodnego wyrażania naszych poglądów i przekonań; do wyznawania naszej religii, a w zasadzie walczymy o to by żyć własnym, wolnym życiem, a nie w taki do jakiego próbuje nas zmusić całkowicie szalony, krwawy dyktator w swojej chorej wyobraźni. Walczymy. Wygrywamy. Ukraina zwycięży. Nie ma czasu do stracenia. Możesz pomóc uratować życie wielu Ukraińców". Gospodarze miasta wyliczają też najpotrzebniejsze rzeczy, o które proszą (lista wyżej).

Powiat stworzy listę kwater dla uchodźców

Starostwo Powiatowe w Radomiu wraz z Powiatowym Urzędem Pracy tworzy właśnie Powiatowe Centrum Koordynacji pomocy dla uchodźców z Ukrainy, przebywających na terenie powiatu. Zacznie ono działać od poniedziałku, 28 lutego w siedzibie starostwa przy ul. Mazowieckiego 7 w Radomiu.

– Skupimy się na trzech obszarach: bank kwater prywatnych dla uchodźców, pomoc humanitarna i dary rzeczowe oraz nieodpłatny transport do i z granicy– mówi Waldemar Trelka, starosta radomski, dodając, że wszystkie działania będą prowadzone w uzgodnieniu z wojewodą mazowieckim, który koordynuje państwową pomoc dla uchodźców z Ukrainy oraz organizacjami charytatywnymi, jak Caritas Diecezji Radomskiej.

Powiatowe Centrum Koordynacji już teraz zaczyna tworzyć listę kwater prywatnych na terenie powiatu, gdzie będą mogli tymczasowo i nieodpłatnie zamieszkać uchodźcy z Ukrainy.

Wiele zbiórek

Radomianie organizują również zbiórki najpotrzebniejszych rzeczy,a  niektórzy z nich deklarują transport z przejść granicznych z Ukrainą. Grupa widzialna Ręka działa w Galerii Słonecznej, na parterze, gdzie można przynosić zakupione artykuły. O swojej akcji poinformowała też radomska Arka - zaprasza do przywożenia "paczek" do swojej siedziby przy pl. Stare Miasto 2. Zbiórkę prowadzi także Teatr Powszechny i restauracja Winowajcy (ul. Curie-Skłodowskiej), Stowarzyszenie "Budujemy Przystań" (ZNPOS, Wośnicka 125 C), w Hufcu ZHP Radom Miasto (zaplecze Ratusza, Rynek), Rycerze Kolumba (przy Kościele Matki Bożej Czestochowskiej ul. Wernera 57 na Kapturze). Lista z każdą minutą jest coraz dłuższa.

Wśród najczęściej wymienianych rzeczy potrzebnych uchodźcom są: suchy prowiant, butelki do karmienia dzieci, pampersy różnych rozmiarów, mleko dla dzieci, środki higieny osobistej, ciepłe ubrania dla dzieci i kobiet, bielizna, śpiwory, kołdry, karimaty, baterie, powerbanki.

Inna formę pomocy oferuje poseł Konrad Frysztak (PO). Będą to bezpłatne porady prawne dla dla uchodźców z Ukrainy. Zainteresowani mogą się zgłaszać do radomskiego biura poselskiego przy ul. Focha 14 lok. 7, tel. 48 368 37 98, 513 782 757, e-mail biuro@frysztak.eu.

bdb

 

Tags