• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wydarzenia

Po raz drugi „Bookujemy Radom”, czyli MBP zaprasza na kolejną edycję gry miejskiej. W sobotę, 18 i w niedzielę, 19 września, czekać będzie na uczestników łącznie 50 książek ukrytych w przestrzeni miejskiej. Zarówno w sobotę, jak i w niedzielę będzie możliwość zdobycia jednej z dwudziestu pięciu nowości wydawniczych.

Dzisiaj przypada 82. rocznica agresji wojsk radzieckich na Polskę. Z tej okazji na cmentarzu przy ulicy Limanowskiego odbyły się uroczystości. – Wolność, która została wywalczona w tak tragicznych okolicznościach nie jest dana raz na zawsze – podkreślał prezydent Radomia Radosław Witkowski.

Elektrownia zaprasza w sobotę, 18 września o godz.18 na kolejne spotkanie w ramach cyklu „Wieczór z gwiazdą”. Tym razem gośćmi będą: Bogdan Łazuka, jeden z najpopularniejszych i najbardziej lubianych aktorów polskich oraz Czesław Majewski, kompozytor, dyrygent, pianista, aktor.

Dzisiaj 14 września o godz. 18 w Resursie Obywatelskiej odbędzie się kolejne, 31. już Retrospotkanie. Tym razem tematem przewodnim wydarzenia będzie „Radom w czasach II wojny światowej”.

Najlepiej Rowerem – Gra Rowerowa w Radomiu – tak nazywa się, a rusza dzisiaj, 14 września mobilna gra miejska, która ma za zadanie zmobilizować mieszkańców do jazdy na rowerze. Gdzie? Jak? Kiedy? Kto? Którędy? Zależy od zaangażowania i inwencji – zapewniają pomysłodawcy.

Woda sodowa z saturatora, giełda winyli, zabytkowe samochody i motocykle, a także słynne rowerowe składaki, kwieciste sukienki – wszystko to, a także wiele innych rzeczy złożyło się na koloryt lat 60. XX, w które przenieśliśmy się za sprawą Resursy i XVI Uliczki Tradycji.

Dzisiaj, 10 września o godz. 19.30 na wareckim rynku odbędzie się niecodzienne wydarzenie: zabrzmi Oratorium Kazimierz Pułaski skomponowane przez Włodzimierza Korcza, z udziałem ponad 100 wykonawców. Koncert został zorganizowane z okazji 700-lecia Warki.

Teraz możemy obserwować dzieło w trakcie powstawania. Na ścianie budynku Wydziału Sztuki Uniwersytetu Technologiczno-Humanistycznego przy ul. Malczewskiego od strony ul. Zegara Słonecznego (vis a vis banku) powstaje mural odzwierciedlający obraz „Zatruta studia z chimerą” Jacka Malczewskiego.

„Wracamy” – to hasło przyświeca w tym roku organizatorom Nagrody Literackiej im. Witolda Gombrowicza, której towarzyszy festiwal Opętani Literaturą 2021. Wydarzenia zaplanowano od 11 do 18 września w Radomiu i Wsoli.

„TU rodziła się opozycja. Między Czerwcem ’76 a Sierpniem ’80” – taki tytuł nosi wystawa Instytutu Pamięci Narodowej przygotowana z okazji 45. rocznicy protestów robotniczych w czerwcu 1976 r. w Radomiu, Ursusie i Płocku, która zostanie otwarta w piątek, 10 września o godz. 12 na placu Jagiellońskim.