• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Wydarzenia

Muzeum im. Jacka Malczewskiego wspólnie z Regionalną Dyrekcją Lasów Państwowych w Radomiu przygotowują wystawę pt. „Dzikie Ostępy” poświęconą Leopoldowi Pac-Pomarnackiemu. Będzie ona częścią ekspozycji poświęconej innego słynnego radomianinowi, Tytusowi Chałubińskiego w 200-lecie jego urodzin. Otwarcie planowane jest na wiosnę.

Pandemia pokrzyżowała plany także organizatorom corocznej akcji „Malowanie bombek – przyjaciele dzieciom”. W tym roku odbędzie się ona w innej niż dotychczas formie. Świecidełka będzie można licytować przez internet.

Tym razem nie spacer, nie marsz, ale inny rodzaj protestu. Radomscy organizatorzy zachęcają do udziału w społecznym sondażu. Ma być także „ściana gniewu” i „otwarty mikrofon” dla tych, którzy zechcą”wykrzyczeć swoją wiadomość”.

Jutro, 11 listopada przypada 102. rocznica odzyskania przez Polskę niepodległości. Narodowe Święto w tym roku ze względu na pandemię będzie wyglądało w Radomiu inaczej niż zwykle.

Zakończyła się właśnie kolejna edycja Festiwalu Cyfryzacji 2020, który trwał od 1 do 10 października. Jego celem była edukacja polskiego społeczeństwa o cyfryzacji i udogodnieniach, jakie niosą nowoczesne technologie.

Resursa wraz ze społecznością skupioną wokół facebookowego profilu „Radom. Retrospekcja” zapraszają dzisiaj, 13 października o godz. 18 na 27. Retrospotkanie pt. „Urbanistyka Radomia II połowy XX wieku”. O rozwoju przestrzennym opowie architekt Elżbieta Maj.

Jak przyszłość czeka motoryzację? Na pewno coraz powszechniejszy stanie się samochód elektryczny. Jakie powinien mieć atrybuty i kogo będzie na niego stać? Być może i na te pytania będzie mona znaleźć odpowiedź dzisiaj podczas trwających właśnie Radomskich Dni Techniki.

Z okazji Dnia Archiwisty, przypadającego 30 września, Archiwum Państwowe w Radomiu zaprasza na kolejną odsłonę projektu Archiwa Rodzinne Niepodległej 2.0 prezentując wystawę p.t. „Niepodległa. Historie z rodzinnych archiwów.”

Już po raz siódmy ulicami Radomia przejechali uczestnicy Ulicznego Retro Wyścigu Kolarskiego, którzy tradycyjnie ścigali się na przedwojennych rowerach i w sportowych strojach nawiązujących do lat 30. XX wieku.

Resursa zaprasza w sobotę i niedzielę (12 i 13 września) na festyn historyczny przypominający lata 20. i 30. ubiegłego wieku, czyli „Uliczkę Tradycji” 2020. Hasłem przewodnim tegorocznej imprezy będzie „Kolej na Radom”. W wydarzeniach będziemy mogli uczestniczyć w nietradycyjnej formie – przez internet.