• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

Aktualizacja Radomskiej Biblioteki Cyfrowej. Będą funkcje dla niepełnosprawnych

16 grudnia 2018

Miejska Biblioteka Publiczna digitalizuje i udostępni zasoby piśmiennicze parafii Diecezji Radomskiej. Projekt ma na celu przede wszystkim aktualizację strony Radomskiej Biblioteki Cyfrowej, tak by mogli z niej korzystać niepełnosprawni. Projekt został dofinansowany przez ministra kultury w wysokości prawie 50 tys. zł oraz budżetu miasta w kwocie niemal 36 tys. zł.

 

RBC

 

Jak informuje dział promocji MBP, udogodnienia dla niepełnosprawnych dotyczą funkcji związanych z alternatywą w postaci tekstu; dla każdej treści nietekstowej (zdjęcie, film, animacje, grafika i inne elementy) dostarczana jest alternatywna treść w formie tekstu, alternatywa dla multimediów, możliwość adaptacji (strony są elastyczne w kontekście ich prezentacji), możliwość rozróżniania informacji od tła, dostępność z klawiatury, wystarczająca ilość czasu na przeglądanie, ułatwiona nawigacja, możliwość odczytywania i zrozumienia treści. Wszystkie pozycje dzięki zastosowaniu nowoczesnego oprogramowania będą miały możliwość pełnotekstowego przeszukiwania treści znajdujących się w dokumencie.

Aktualizacji uległa również wyszukiwarka plików na stronie. Usprawnieniu uległy mechanizmy przeszukiwania baz RBC, dzięki czemu o wiele dokładniej prezentowane są wyniki wyszukiwania (zarówno po autorze, tytule, ale także po pojedynczych słowach znajdujących się w treści dokumentu).

Do końca roku dzięki dofinansowaniu zdigitalizowane i udostępnione na stronie Radomskiej Biblioteki Cyfrowej zostaną zbiory pochodzące z parafii Diecezji Radomskiej (parafie p.w.: Najświętszego Serca Jezusowego, Jana Chrzciciela, św. Jakuba Apostoła w Skaryszewie), Parafii Ewangelicko-Augsburskiej w Radomiu, Biblioteki Pedagogicznej w Radomiu, dokumenty życia społecznego dotyczące radomskiego teatru i zbiory XIX-wieczne MBP.

kat

Tags

Dodaj komentarz