Aktywiści: Prawo i Sprawiedliwość obiecało Radomiowi status miasta wojewódzkiego

4 lipca 2021

„Jako Radomianie oczekujemy zmiany układu województw, tak by Radom odzyskał należne mu miejsce w regionie i kraju” – piszą przedstawiciele Ruchu „Wojewódzki Radom” do parlamentarzystów i premierów polskiego rządu. I przypominają łacińską maksymę „Pacta sunt servanda!”.

 

Sygnatariusze listu przypominają, że PiS przed wyborami w 2015 r. obiecał Radomiowi status miasta wojewódzkiego

 

Publikujemy pełny tekst listu:

"Panie i Panowie Parlamentarzyści, Panowie Premierzy!

Zjednoczona Prawica, jako jedyny obóz polityczny, od kilku lat konsekwentnie zapowiada przywrócenie Radomiowi statusu miasta wojewódzkiego. Przed ostatnimi wyborami – jako „wydzielenie Warszawy z województwa” – był to główny postulat Kontraktu dla Radomia i Ziemi Radomskiej. Jako Radomianie oczekujemy zmiany układu województw, tak by Radom odzyskał należne mu miejsce w regionie i kraju. Radom - miasto ponad dwustutysięczne, z regionem liczącym kilkaset tysięcy mieszkańców, nie ustępuje obecnym miastom wojewódzkim, takim jak Kielce, Opole, Toruń, czy Zielona Góra.

Od kilku dziesięcioleci Radom nie może rozwijać się jak inne duże miasta. Został celowo zdegradowany. Wpierw w odwecie za Czerwiec 1976, ostatnio przez włączenie do patologicznego województwa mazowieckiego. Kiedy duże miasta polskie budowały funkcje wyższego rzędu, Radom był spychany do pozycji „ośrodka subregionalnego” bądź „miasta średniego tracącego funkcje społeczno-gospodarcze”. Nigdy nie pogodzimy się z taką degradacją Radomia. Oczekujemy tylko jednego: statusu miasta wojewódzkiego - w dowolnym układzie terytorialnym. Może się to odbyć przez zapowiadany podział województwa mazowieckiego na dwie jednostki. Zadowala nas wówczas dwubiegunowy model województwa z Płockiem i Radomiem jako równorzędnymi miastami wojewódzkimi. Możliwy jest też powrót do koncepcji województwa staropolskiego z Kielcami i Radomiem jako równorzędnymi miastami wojewódzkimi. To właśnie jest optymalne rozwiązanie dla aglomeracji staropolskiej. Idea województwa staropolskiego ma szerokie poparcie wśród ekspertów oraz wśród mieszkańców podzielonego obecnie regionu.

Jako ruch Wojewódzki Radom my też wywiążemy się ze swoich zobowiązań. O status wojewódzki Radomia będziemy walczyć do skutku. Będziemy popierać każde rozwiązanie, które doprowadzi nas do tego celu. Będziemy piętnować obłudne kłamstwa przeciwników zmian. Będziemy przypominać słowa tych, którzy obiecali uczynić Radom miastem wojewódzkim"

Pod listem podpisali się: Wojciech Gawriołek, Radomir Jasiński, Marta Ratuszyńska

Tags