• wiadomości
  • wydarzenia
  • kultura
  • rozrywka

„Alleluja” popłynie z ratuszowej wieży w samo południe. To oficjalny hejnał Radomia

29 stycznia 2020

Utwór „Alleluja” Mikołaja z Radomia będzie hejnałem miasta. Tak zdecydowali podczas poniedziałkowej sesji radni. Kompozycja najwybitniejszego polskiego kompozytora pierwszej połowy XV wieku popłynie z ratuszowej wieży codziennie w samo południe.

 

 

Jak już pisaliśmy, przez wiele lat utwór Mikołaja z Radomia był odtwarzany z tego miejsca, choć na stałe nie wpisał się w dłuższą tradycję, tym bardziej, że przerwały ją najpierw wyłączenie budynku (po wyprowadzce Archiwum Państwowego), a potem remont zabytkowego obiektu. Nigdy jednak kwestia hejnału nie była uregulowana prawnie. Teraz z inicjatywą taką do rady miejskiej wystąpiło Towarzystwo Miłośników Historii i Zabytków Radomia. Pod projektem podpisała się grupa radnych reprezentujących różne opcje polityczne.

Z wieży ratuszowej będzie rozbrzmiewać nagranie wykonane przez Trio Puzonowe z radomskiej szkoły muzycznej pod kierownictwem Dariusza Krajewskiego.

Hejnał będzie mogła wykorzystywać rada miejska, prezydent, jednostki organizacyjne gminy do celów związanych z realizacją zadań statutowych, a także inne podmioty pod warunkiem uzyskania zgody prezydenta.

k.woj.

Tags

Dodaj komentarz