Andrzej Wajda patronem odcinka trasy NS. Imię reżysera nadali ulicy sami radomianie

6 marca 2021

Radni nie chcieli tego zrobić, więc zrobili to sami obywatele – wyjaśniają inicjatorzy nadania odcinkowi trasy NS od ronda Mikołajczyka do ul. Szklanej imienia Andrzeja Wajdy. Dzisiaj, w 95. rocznicę urodzin wybitnego reżysera, honorowego obywatela Radomia, sami symbolicznie nazwali porojektowaną ulicę.

 

Imię Andrzeja Wajdy "nadał" ulicy komitet obywatelski

 

Przypomnijmy: pod koniec października 2020 roku radni rozpatrywali obywatelski wniosek nadania śródmiejskiemu odcinkowi "eneski" imienia Andrzeja Wajdy. Nie zgodzili się na to radni Prawa i Sprawiedliwości. Swoje stanowisko uzasadniali tym, że czekają na ostateczne zebranie podpisów mieszkańców pod wnioskiem, by tę część trasy nazwać imieniem Jana Olszewskiego. Na nic zdały się wyjaśnienia, że trasa NS jest długa i także były premier będzie mógł być jej patronem. Łukasz Podlewski, przewodniczący klubu radnych PiS upierał się, że wnioskodawcom zależy na odcinku, któremu planowano nadać imię Andrzeja Wajdy.

Andrzej Wajda miał liczne związki z Radomiem: w czasie wojny jego rodzina mieszkała w latach 1935-46 w wojskowym budynku przy ul. Malczewskiego (ojciec był oficerem Wojska Polskiego, zginął w Katyniu), późniejszy reżyser uczył się w ognisku plastycznym. Przez lata wspierał darami Muzeum Sztuki Współczesnej, jest inicjatorem powstania Mazowieckiego Centrum Sztuki Współczesnej Elektrownia. W 2000 roku otrzymał honorowe obywatelstwo Radomia.

 

Fot. Radomianie dla Demokracji

bdb

Tags